İranRusyaSuriye

Emir Abdullahiyan, Suriye’de terörle mücadele gereğini vurguladı

İran Dışişleri Bakanı, Suriye’de terörle mücadelede İran ve Rusya arasındaki başarılı ortak işbirliği deneyiminden yararlanma ihtiyacının altını çizdi.

Tahran’da, Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Varshinin ile bir araya gelen Hüseyin Emir-Abdullahiyan, iki ülke arasındaki bölgesel işbirliğine atıfta bulunarak, bu işbirliği çerçevesinde Suriye hükümetinin iradesi ve egemenliğinin oluşturulmasını oldukça başarılı buldu.

Suriye’de terörle mücadelede iki ülke arasındaki başarılı ortak işbirliği deneyiminin kullanılması ve bu modelin İran İslam Cumhuriyeti ile Rusya arasında ekonomik alanda rol oynamak amacıyla yakın işbirliği için kullanılması gerektiğini vurgulayan İran dışişleri bakanı, Suriye’yi yeniden inşa etme ve ülkede istikrar çağrısı yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Varshinin de, Emir Abdullahiyan’a Sergey Lavrov’un selamlarını ileterek, iki ülke arasında ikili ve çok taraflı alanlarda karşılıklı çıkarları ilgilendiren çeşitli konularda görüşmelerde bulundu. Rus yetkili, son Şam görüşmelerine atıfta bulunarak, uluslararası arenada ve diğer aktörlerle Suriye ile ilgili eylemlerin son durumunu anlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2023 (30) içerik yüklenmiştir.