ArabistanİranYemen

Emir Abdullahiyan: Suudi Arabistan, savaş meydanındaki yenilgisini müzakere masasında telafi edemez

İran İslami Şura Meclisi Başkanı’nın Uluslararası İşlerden Sorumlu Özel Yardımcısı, “Suudi Arabistan, savaş alanında yenilgisi, müzakere masasında elafi edemez” dedi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün Tahran’da BM Genel Sekreteri’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile görüşmesinde, Yemen krizinin Yemen üzerinden çözüleceğini vurguladı. Yemen görüşmeleri ve “Bütün siyasi grup ve partilerin katılımı mümkün olacak” diyen Emir Abdullahiyan, Suudi Arabistan’ın savaş alanındaki yenilgiyi müzakere masasında telafi edemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin Yemen krizinin çözümünün savaş olmadığını defalarca dile getirdiğini belirterek, “İran İslam Cumhuriyeti, Yemen’de barışın sağlanması için hiçbir çabadan kaçınmayacaktır ve Yemen krizinin tek çözümü Yemen krizidir.” dedi.

Emir Abdullahiyan, Arabistan’ın Yemen’de insani kuşatmayı sürdürmesi, güç ve savaş kullanması, Yemen’in askeri varlığına yönelik dış müdahaleler ve Yemen’in parçalanması ve terörizmin büyümesi gibi konularda uyarı ve çağrıda bulundu.

BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Martin Griffiths, “Yemen kuşatmasını kaldırmak için güçlü bir siyasi argüman var ve bunu çok ciddiye alıyorum” dedi ve İran İslam Cumhuriyeti’nin barışı getirmeye yardımcı olma çabalarını takdir etti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.