İranAzerbaycan

Emir Abdullahiyan: Tahran-Bakü ilişkileri olumlu komşuluk yolundadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın komşularını akrabaları olarak gördüğünü belirterek, ‘’ Tahran-Bakü ilişkileri olumlu komşuluk yolundadır. ‘’ dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Emir Abdullahiyan, ‘’Belki bazı konularda görüş ayrılıkları olabilir, fakat önemli olan her iki tarafta da engelleri aşmak için ciddi irade olmasıdır. Ben ve meslektaşım Bay Ceyhun Bayramov, iki ülkeyi temsilen ilişkilerin gelişmesi ve yanlış anlamaları geçmek için temaslarımız ve olumlu istişarelerimize devam ediyoruz.” dedi.

Emir Abdullahiyan bu çerçevede iki tarafın medya ve genel durumu daha iyi yönetebilmesi için işbirliğini arttırması ve ortak bir komite kurulmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Emir Abdullahiyan, ‘’ Biz komşularımızı kendi akrabalarımız olarak biliyoruz ve bu çerçevede akrabalık ilişkilerine hakim ilkelere değer veririz.’’ diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev geçtiğimiz günlerde Bağımsız Devletler Topluluğu’nun sanal zirvesinde gerçekçi olmayan bir açıklamasında, ”Ermenistan, İran ile gizli anlaşma içinde, yaklaşık 30 yıldır Azerbaycan Cumhuriyeti’nin eski işgal altındaki topraklarını Avrupa’ya uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için kullandı.” iddiasında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.