İranAsya

Emir Abdullahiyan, Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın gelecek yıl İran’ı ziyaret etmesini umuyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşit Meredow Pazartesi günü ikili ilişkiler hakkında telefonda görüştüler.

İran dışişleri bakanı sözkonusu görüşmede, İran ve Türkmenistan Cumhurbaşkanları arasında Pazartesi günü yapılan telefon görüşmesine atıfta bulunurken, İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ikili ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiğini hatırlattı ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un gelecek yıl İran’ı ziyaret etmesini umduğunu dile getirdi.

Sözkonusu telefon görüşmesinde Türkmenistan Dışişleri Bakanı da, Türkmenistan ile İran arasındaki mükemmel ve kapsamlı ilişkilere atıfta bulunarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin kapsamlı gelişimine vurgu yaparak ”Aşkabat’taki “ECO” İktisadi İşbirliğ Zirve Toplantısının iyi bir şekilde düzenlenmesinin İran ve Türkmenistan’ın karşılıklı derin saygısını gösteren bir alamet olduğunu söyledi.

İran cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, dün Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile yaptığı telefon görüşmesinde, ECO Zirvesine evsahipliğinden dolayı teşekkür ederken, doğalgaz işbirliği ve Türkmenistan-Azerbaycan cumhuriyeti arasında gaz takasının İran kanalıyla uygulanması konusunda güzel işbirliklerinin yapıldığını söyledi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı da, bu telefon görüşmesinde komşu ülkeler arasındaki işbirliğinin önemine vurgu yaparak, “Bin yıllık medeniyete sahip Türkmenistan ile İran arasındaki ilişkiler, uluslararası kuruluşlarda işbirliği şeklinde devam etmelidir.” dedi.

İran ve Türkmenistan arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesine ortak desteği vurgulayan Türkmenistan Cumhurbaşkanı, ‘İran ve Türkmenistan hükümeti kardeştir ve İran’a refah ve barış diliyorum’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.