Avrupaİran

Emir Abdullahiyan: UAEA ile iyi bir anlaşmaya vardık

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) arasında iyi bir anlaşmaya varıldığını söyledi.
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dışişleri bakanlığında düzenlenen İran’ın komşu ülkelerdeki büyükelçileri toplantısında yaptığı konuşmada, dün akşam Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) ile İran nükleer faaliyetleri konusunda UAEA’nın endişelerinin giderilmesini ve ikili işbirliğin devam etmesini sağlayacak iyi bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

Emir Abdullahiyan ayrıca, Viyana müzakerelerindeki taraflara sunulan iki taslak metnin nükleer anlaşmaya uygun olarak hazırlandığını aktardı.

Diğer tarafların sorunun çözümü için iyi niyetle çabalarını sürdürmesi gerektiğini vurgulayan Emir Abdullahiyan, “Karşı taraf gerçekçi davranırsa bu müzakere turunda ilerleme kaydedebileceğimiz konusunda iyimseriz.” diye konuştu.

İran müzakere heyeti, yaptırımların kaldırılması ve nükleer faaliyetlerle ilgili 2 taslak metin sunmuştu.

5 aylık bir sürenin ardından 29 kasım’da yaptırımların kaldırılması amacıyla başlayan yeni tur Viyana görüşmeleri İran ile 4+1 Grubu ülkeleri (Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya) heyetinin katılımıyla devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (25) içerik yüklenmiştir.