KatarİranUmman

Emir Abdullahiyan: Umman ve Katar ziyaretimiz komşuluk ilişkilerini pekiştirmek içindir

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian, Umman ve Katar’a gerçekleştirdiği iki günlük ziyaretinin amacını Tahran yönetiminin komşuluk politikasını pekiştirme şeklinde açıkladı

Katar’ın başkenti Doha’ya varır varmaz gazetecilere Pazartesi günü Umman’a yaptığı ziyareti hakkında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian, Maskat’ta Umman Başbakanı ve Dışişleri Bakanı ile bazı ikili konuları görüştüğünü belirtti.

Bakan Emir Abdullahian, iktisadi alanda İran ve Umman teknelerinin koronavirüs salgını kontrol altına alındıktan sonra yeniden karşılıklı seferlere başlamaları gündemde olduğunu, Ummanlı taraf da bu konunun takipçisi olacağını belirttiğini, böylece yakın gelecekte iki ülke arasında ticarette teknelerin yeniden faaliyete geçmesine şahit olacaklarını kaydetti.

Emir Abdullahian, başta İran İslam Cumhuriyeti’nin Çabahar limanı olmak üzere çeşitli alanlarda ortak yatırım konusunu da ele aldıklarını ifade etti.

Açıklamasının devamında Katar ziyaretinin hedeflerine temas eden Dışişleri Bakanı Emir Abdullahian şöyle dedi:

Katar’da ilkin Katar emiri ve ardından Dışişleri Bakanı ile görüşeceğim. Görüşmelerde doğal olarak bazı ikili, bölgesel ve küresel meseleleri ele almak istiyoruz.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian bölge turunun ikinci durağında Salı günü Katar’ın başkenti Doha’ya gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Temmuz 2024 (6) içerik yüklenmiştir.