AzerbaycanDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Emir Abdullahiyan ve Azerbaycan Cumhuriyeti mevkidaşı Bayramov görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve Azerbaycan Cumkhuriyeti dışişleri bakanı Ceyhun Bayramov arasında dün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Bayramov bu görüşmede İran ve Azerbaycan cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önemine dikkati çekerek, Emir Abdullahiyan’ı İran Dışişleri Bakanı seçilmesi nedeniyle tebrik etti.

Emir Abdullahiyan da bu görüşmede, Tahran-Bakü ilişkilerinin tüm alanlarda arttırılması gerektiğine vurgu yaparak, İran’ın Karabağ’da işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarının  yeniden inşası sürecine katılmaya hazır olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, uluslararası sınırlara saygı gösterilmesinin büyük önem taşıdığını belirterek, Kafkasya bölgesindeki anlaşmazlıkların siyasi ve barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğine inandıklarını ifade etti.

İran ve Azerbaycan cumhuriyeti dışişleri bakanları ayrıca birbirlerini iki ülkenin başkentlerini ziyaret etmeye davet ederek, yüz yüze görüşmelerin en yakın zamanda gerçekleşmesini umduklarını dile getirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.