Avrupaİran

Emir Abdullahiyan: Viyana görüşmeleri yaptırımların kaldırılmasıyla ilgilidir

İran dışişleri bakanı, İran’ın iyi niyetini göstermek ve “iyi bir anlaşmaya” ulaşmak için sonuç odaklı bir diyaloğa hazır olduğunu gösterdiğini” söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Viyana’da dün başlayan müzakerelerde siyasi irade olması durumunda anlaşmanın mümkün olacağını bildirdi.

İRNA’da bir makale yayınlayan Emir Abdullahiyan, batının ahde vefasızlıkları ve Beyaz Saray’ın yapıcı olmayan tutum ve politikalarına rağmen İran’ın gerçek irade ve iyi niyetle Viyana’da iyi, kalıcı ve yaptırımların kaldırılmasını denetleyebilen bir anlaşmaya varmak için çaba harcayacağını ve Tahran müzakere takımının iyi niyet, ciddiyet ve müzakere mantığı ile İran halkının menfaatlerini temini için Viyana’da bulunduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan makalesinde, daha önce yapılan 6 tur müzakerelerin ABD’nin aşırı isteklerinden dolayı sonuçsuz kaldığını belirterek, müzakerenin ana hedefinin İran halkının haklarının elde edilmesi ve ABD’nin tek taraflı ve KOEP’e aykırı olarak uyguladığı tüm yaptırımların giderilmesi olduğunu söyledi.

ABD’nin 2018 yılında tek taraflı olarak Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) ayrıldığını ve bu eylemin dünya çapında yasa dışı olarak tanımlandığını belirten Emir Abdullahiyan, ABD’nin uluslararası kanunları, BM bildirgesini hiçe sayan ve çoğulculuğa zarar veren tutumunun dünya barışı için tehdit olduğu yönünde tüm dünyada fikir birliği bulunduğunu söyledi.

Emir Abdullahiyan makalede, ABD’de yönetimin değişmesine rağmen tüm yaptırımların devam ettiğini hatta yeni yaptırımların uygulandığını belirterek, ABD’nin hedefinin İran’ın KOEP’in tanımladığı meziyetlerden yararlanmasını engellemek olduğunu ve Avrupa ülkelerinin de ABD tutumunu kabul edilemez olduğunu ifade etmelerine rağmen suskunlukları ile ABD ile fiilen aynı davrandıklarını belirtti.

İran’ın Mayıs 2019 tarihinden sonra ve bir sene stratejik sabır sonrası KOEP çerçevesindeki taahhütlerini aşamalı olarak azalttığını belirten Emir Abdullahiyan, ABD’nin mevcut durumun sorumlusu olduğunu son 4 yılda Beyaz Saray’ın KOEP’i yok etmek için büyük çaba harcadığını buna mukabil İran’ın bu anlaşmayı ayakta tutmak için çalıştığını söyledi.

ABD’nin KOEP’e dönmesinin geçmiş tecrübenin yeniden tekrarlanmaması için garanti verilmesi ile olabileceğini ifade eden Emir Abdullahiyan, İran’ın KOEP ötesi istekleri kabul etmeyeceğini ve bu hususlarda müzakerelere girmeyeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.