İran

Emir Abdullahiyan: Yaptırımların kaldırılması İiran’ın bölgesel işbirliğinde varlığını güçlendirecek

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “Yaptırımların kaldırılması ve İran’ın haklarının uygulanması, olumlu ekonomik ve insani etkilerin yanında, bölgesel işbirliğindeki varlığımızı daha güçlü ve etkin kılacaktır” dedi.
İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan video konferans aracılığıyla 22.Hint Okyanusu’na Kıyısı Olan Ülkeler Birliği (IORA) Bakanlar Konseyi toplantısına katıldı.

Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan sözkonusu toplantıda yaptığı konuşmada, “IROA formatındaki yirmi yılı aşkın faaliyet ve işbirliğinde, birliğin potansiyel olarak kapasitesi giderek daha fazla ortaya çıkmıştır. Hint Okyanusu bu okyanusa kıyısı olan ülkeler için nimetlerle dolu olduğu kadar IORA ile işbirliği de aynı derecede açık ve geniştir. İran, bölgesel işbirliği için bu muazzam potansiyelin farkındadır ve bu birlik ile ilişkilerimizi geliştirmeye kararlıyız” dedi.

Emir Abdullahiyan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünya Kovid-19 ve bu virüsün yarattığı sonuçlarla karşı karşıya. İran millet de ülkenin ekonomik ve mali gücünün gayri meşru ABD yaptırımlarıyla sınırlandığı bir durumda pandemiyle mücadele etti. Yaptırımların kaldırılması ve İran haklarının uygulanması, olumlu ekonomik ve insani etkilerin yanında, şüphesiz IORA da dahil olmak üzere bölgesel işbirliği düzenlemelerindeki varlığımızı daha güçlü ve etkin kılacaktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.