Kuzey Amerikaİran

Emir Abdullahiyan: Yaptırımların tamamen kaldırılması; ABD’nin önündeki tek yol

İran Meclisi Başkanının Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Özel Yardımcısı, müzakere için müzakere siyasetini bir oyun ve kurnazlık nitelendirirken, “ABD için tek yol var o da yaptırımları pratikte tamamen kaldırmasıdır” dedi.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, sosyal paylaşım sitesinde kendi hesabından yaptığı açıklamada, ”ABD’nin müzakereler konusundaki ısrarı yeni bir konu değil. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Demokratlar ve Cumhuriyetçilerle müzakere ettik ancak anlaşmayı açıkça bozdular.” dedi.

Emir Abdullahiyan, müzakere politikasının ABD’nin bir oyunu olduğuna dikkat çekerken, İran halkının ABD terörist güçleri tarafından şehit edilen general Kasım Süleymani saldırısını asla unutmayacağını söyledi.

Bu arada Tahran’daki üst düzey bir yetkili, İran Basınına verdiği demeçte, İran’ın Nükleer Anlaşma’ya dönmesi koşulunun tüm yaptırımların daimi olarak kaldırılması olduğunu söyledi.

Üst düzey yetkili, İran’ın görüşüne göre, Obama dönemi yaptırımları, Trump tarafından tekrar uygulanması ayrıca nükleer olmayan etiketlerle eklenen yaptırımlar da dahil olmak üzere tüm ABD yaptırımlarının kaldırılması gerektiğini söyledi.

Üst düzey yetkili, ABD ve Avrupa’nın yaptırımların kaldırıldıktan sonra tekrar uygulanmayacağını garanti etmesi gerektiğini de belirtti.

Yaptırımların kaldırıldığını doğrulamak için kısa bir sürenin yeterli olmadığını söyleyen İranlı sözkonusu yetkili, İran’ın makul bir doğrulamaya kadar yükümlülüklerine dönmesinin mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.