İran

Emir Abdullahiyan’ın analistler, üniversite profesörleri, medya aktivistleri ve İran büyükelçileri ile görüşmesi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, dün gece bir grup analist, üniversite profesörü, medya aktivisti ve İran büyükelçisini ağırladı.

Emir Abdullahiyan, İran hükümetinin dış politikasını açıklayarak, ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan yasadışı bir şekilde çekilmesine ve Avrupalı ​​üye devletlerin yükümlülüklerini yerine getirmekteki eylemsizliğine rağmen İran İslam Cumhuriyeti’nin Viyana müzakerelerine girme konusundaki iyi niyetini vurguladı ve İran’ın baskıcı, yasadışı ve tek taraflı ABD yaptırımlarını kaldırmak için müzakereleri sürdürme politikasını anlattı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bageri Keni de, bugüne kadar alınan pozisyonları ve alınan önlemleri anlatarak, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu görüşmelere ilişkin politikalarını çeşitli yönleriyle anlattı.

Bu toplantıya katılanlar da bu konudaki görüşlerini sunarken, bu tür toplantıların devamı için önerilerde bulundular.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, Cuma günü Instagram’da yaptığı açıklamada, İran’ın önceki görüşmelerin çıkmazlarında kalmaya niyetli olmadığını belirterek, diğer tarafın ciddi ve olumlu bir yaklaşımla Viyana’ya girerse kısa vadede iyi bir anlaşmaya varılabileceğini de sözlerine ekledi.

İran ile 4+1 arasındaki görüşmelerin 29 Kasım’da Viyana’da yapılması planlanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.