İran

Emirabdullahiyan: Müzakerelerde İran’ın anlaşmadan ekonomik çıkarlarını almasına odaklanmış durumdayız

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı şunları vurguladı:” Müzakere heyeti, İran’ın nükleer anlaşmadan elde edeceği ekonomik çıkarlara ciddi şekilde dikkat ediyor.”

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan, İran İslam Konseyi 90. İlke Komisyonu’na katıldığı sırada, parlamentonun stratejik yasasının uygulanması ve yaptırımların kaldırılmasına yönelik müzakerelere ilişkin soru ve belirsizlikleri yanıtladı.

Yaptırımların kaldırılması için Viyana’daki müzakere süreci hakkında bir rapor sunan Emir Abdullahiyan, müzakere heyeti için İran’ın anlaşmadan ekonomik çıkarlarının sağlanması, kırmızı çizgilere uyma ve yerli barışçıl nükleer gücü, bilgi ve teknolojinin korunmasının önemli olduğunu söyledi.

Bu oturumda İslami Şûra 90. ilke Komisyonu üyeleri Viyana Anlaşması taslağı hakkındaki görüşlerini açıkladılar.

Sorumlu bir ülke olarak İran İslam Cumhuriyeti, KOEP’i ihlal eden tarafın ABD olduğunu göz önünde bulundurarak, yaptırımları kaldırarak anlaşmaya geri dönmesi gerekenin Washington olduğunu ve bunun doğrulanması mekanizması çerçevesinde garanti altına alınması gerektiğini defalarca ifade etmiştir. Amerika’nın yükümlülüklerinin yerine getirilmesi de hep vurgulanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.