Avrupa

Emperyalist Rejimler Nüfus Planlaması Doğrultusunda Halklarına Virüs Yayarak Sessizce Katlediyor: İtalya’da Son 24 Saatte 681 Kişi Daha Öldü

Corona virüsü salgını nedeniyle en çok ölümlerin yaşandığı İtalya’da, son 24 saat için hayatını kaybeden kişi sayısı açıklandı. Ülkede bir günde 681 kişinin hayatını kaybetmesi sonucu ölü sayısı 15 bin 632’ye yükseldi.

Reuters’ta yer alan habere göre, toplam ölü sayısı 15 bin 362’ye yükselirken, vaka sayısı da 4 bin 805 artarak 124 bin 632 oldu.

Avrupa’da salgının merkezi olan ve 15 binden fazla vatandaşını kaybeden İtalya’dan gelen son bilgilere göre, ülkedeki günlük can kaybı ve yeni vaka sayılarında düşüş görülüyor.

İtalyan yetkililer, 21 Mart’ta görülen 6 bin 557 vakanın ardından, teyit edilmiş vaka sayısında günden güne düşüş yaşandığını, bu durumun umut verici olduğunu belirtmişti.

Ülkede bir hafta içinde günlük vaka sayıları önce 5 bine ardından da 4 bine kadar geriledi. Ülkede görülen en yüksek ölüm ise 919 ölüm ile 27 Mart’ta yaşanmıştı.

İtalyan Başbakan Giuseppe Conte, 10 Mart’ta ilan edilen karantinanın 13 Nisan’a kadar uzatıldığını duyurmuştu.

Bu arada henüz birkaç gün öncesine kadar inanılmaz düşük ölüm oranları ile dikkat çeken Almanya’da durum tersine döndü. Hasta sayısı 20 bin seviyesinde seyrederken önlemlerin gevşetilmesini düşünen Almanya’da hasta sayısı Çin’i geçip 85 bini buldu, ölenlerin sayısı ise 1130’a yükseldi. Yüzde 0,25’lerde seyreden ölüm oranı son gelişmelerle birlikte yüzde 1,3 oldu. Ancak bu rakam sosyal medyada tartışmalara yol açtı.

Bazı uzmanlar da, gerçek rakamların daha yüksek olduğundan hareket ediyor. Almanya’nın önde gelen istatistikçilerinden Gerd Antes açıklanan rakamların çok belirsiz olduğunu belirtti. Antes, “Rakamlarla ilgili çok önemli iki sorun var. Kaç kişiye corona virüsü bulaştığını bilmiyoruz. Her gün kaç kişinin hastalandığını bilmiyoruz. Ayrıca gerçekten bu hastalıktan ölen kaç insan olduğu da belirsiz” dedi.

Rakamların her gün kimlerin test sonucunun pozitif çıktığını gösterdiğine dikkat çeken uzman, “Ama gerçekten kaç kişinin hasta olduğunu bilmiyoruz. Uzmanlar, gerçek rakamın 5 veya 10 misli daha fazla olduğunu tahmin ediyor. Bana göre 20 misli” diye konuştu. Sosyal medyada, Almanya’daki ölüm oranlarının düşük olmasının nedenlerinden biri olarak, ölüm nedenlerinin kayıtlara corona virüsü diye geçilmemesi gösteriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.