Haberler

Emperyalistler Libya’yı parçalamak için Paris’te toplandı

2011’de Muammer Kaddafi’yi devirerek iç karışıklık, çekişme ve çatışmalara sebep olan Emperyalistler, şimdi de Fransa’nın başkenti Paris’te Libya’nın geleceğine ayar veriyor. Türkiye’den ise düşük seviyeli katılım var.
Rusya’nın desteklediği General Hafter’in Libya Ulusal Ordusu’na Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır da destek verirken Libya hükümetinin arkasında olan Ankara’nın da toplantıya katılması bekleniyor. Reuters haber ajansı, Türk heyetinin diğer ülkelere göre daha düşük seviyede temsilci gönderdiğini aktardı.
Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milisler, kendi saflarında savaşan paralı askerlerden 300’ünü ülkelerine geri gönderme kararı aldı. Karar, Paris’te yapılacak Uluslararası Libya Konferansı’ndan hemen önce geldi.
Yaklaşık 35 ülke ve kurumdan temsilcinin Paris’te bir araya geleceği açıklanırken Reuters, “Paris başta Türkiye ve Rusya’nın üst düzey isimlerinin gelmesini planlamıştı fakat hem Ankara hem de Moskova daha düşük seviyede temsilci gönderdi. Bu durum ülkedeki yabancı güçlerin çıkarılmasını zorlaştırabilir” yorumlarına neden oldu.
ABD’ye göre öncelik seçimler
Libya barış sürecinin öncelikleri konusunda Fransa’dan farklı düşünen bir başka ülke ise ABD. Libyalıların cumhurbaşkanı ve parlamento seçimleri için mutlaka sandık başına gitmesinin asıl ve tek öncelik olduğunu değerlendiriyor.
Görülen o ki, Libya’daki sancılı dönem seçimlerden sonra da ülkedeki gruplar arasındaki çekişmeler uzun yıllar devam edecek.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.