endonazya

Endonezya’da Siyonist Karşıtı Protestolar

Binlerce Endonezyalı, Beytül Mukaddes’i savunmak ve Siyonist Rejim İsrial’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırganlıklarını ve tacizlerini kınamak için Amerika’nın Cakarta’daki büyükelçiliği karşısında gösteriler düzenledi ve Siyonistlerin Filistin halkına karşı cinayetlerini durdurulmasını istedi.

Protestolar ,Siyonist Rejim İsrail güçlerinin art arda Mescid-i Aksa’nın avlularına saldırdığı, Filistinli ibadet edenlere silah ve göz yaşartıcı gazla saldırması ve yaklaşık 50 Filistinliyi yaraladığı bir sırada geldi. Bu arada Siyonist rejim İsrail savaş uçakları da Filistinli gruplarının mevzilerine saldırarak Filistinliler arasında dehşete yol açmış bir yandan da sivil halkın evlerine zarar verdi. Bu yüzden Filistinli gruplar da Siyonist Rejim saldırganlıklara tepki olarak kendileri savunma ve nefsi müdafaaya vurgu yaptılar. Dünya Kudüs Günü yaklaşırken ve Siyonist rejimle yüzleşmenin küresel fırsatı yaklaşırken, Siyonist rejim dehşete düşüş ve Filistinlilerin öfkesini söndürmek için Mescid-i Aksa dahil her türlü kutsal mekana saldırı kararı almış ve cinayetlerini yoğunlaştırmak istemiştir.

Batı Asya meseleleri uzmanı Cafer Kannadbaşi bu hususta şöyle bir açıklamada bulunmaktadır: ” Siyonist rejim İsrail, İslam ülkelerinin bazı bölgesel sorunlara ve tartışmalara müdahil olmasıyla, özellikle Mescid-i Aksa’daki eylemlere karşı koyacak kimsenin olmayacağını, direnişin zayıfladığını ve terör ve demir yumrukla karşı karşıya kalanların hemen teslim olacağını, cinayetlerini sürdürebileceğini ve sonuçlandırabileceğini düşündü. Ancak Müslüman Filistin halkının demir yumruğu ile karşılandı. ”

Mescid-i Aksa bölgesinde Filistinliler ile Siyonistler arasındaki çatışmalar, bu kutsal ve önemli mekanı Yahudileştirmek için Siyonist yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya girmesinin ardından ve Filistin direnişiyle karşılaşmalarıyla birlikte şiddetlendi. Bu arada 2016 yılında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Kutsal Kudüs’teki kutsal yerlerin, özellikle Mescid-i Aksa olmak üzere, tarihi, dini veya kültürel mekanların Yahudiler ile bağını reddetmiş ve bu mekanları Müslümanlar için bir ibadet yeri haline getiren bir karar almıştı.

Ortadoğu meseleleri uzmanı Abdulbari Atwan bu hususta şöyle bir değerlendirmede bulunmaktadır: ” Irkçı Siyonist rejim cinayetlerine karşı yalnızca Filistin Müslüman halkının direnişi dur diyebilir. Buna rağmen Batı dünyası Siyonistleri destekleyerek mağdur ve mazlum Filistin halkını daha da sıkıştırmak istiyor. ”

Ancak mübarek Ramazan ayının son Cuma günü olan Uluslararası Kudüs Günü arifesinde şunu belirtmek gerekir ki dünya genelindeki insanlar Dünya Kudüs günü gösterilere ve yürüyüşlerine geniş çaplı olarak katılarak Filistin halkının direnişini destekleyebilir. Bu yürüyüşler sadece Siyonistlere değil Batı dünyasına da Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlatacak ve Siyonistlerin bu kutsal mekana taciz yaptırılmayacağını gösterecektir. Bu arada Müslüman Filistin halkı pratikte Siyonistlerin hiçbir tehdidinden ürkmediğini Mescid-i Aksa’ya yönelik her türlü maceracı girişime karşılık vereceğini göstermiştir.

Buna rağmen Filistin Direnişine ve halkının gösterdiği bu emsalsiz dayanıklığa destek vermek tüm Müslümanların görevidir. Unutulmamalıdır ki Ramazan ayının son Cuması olan Dünya Kudüs Günü tüm Müslümanların Filistin meselesindeki duruşunu sergilemesi için altın bir fırsattır ve bu fırsatın değerlendirilmesi kaçınılmazdır.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (23) içerik yüklenmiştir.