endonazya

Endonezyalı kurtarma ekipleri, ölümcül depremden sonra hayatta kalanları arıyor…

Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu’na (USGS) göre, Cuma sabahı daha az şiddetli bir sarsıntının ardından adanın kuzeyini 12 kilometre (7,5 mil) dakika derinlikte 6.2 büyüklüğündeki deprem vurdu ve binlerce kişi yerinden oldu.

Camiler, okullar ve bankalar da dahil olmak üzere yüzlerce ev ve binaya zarar verdi. Korkan sakinler tahliye edildi .

Endonezya Ulusal Afet Azaltma Dairesi (BNPB) sözcüsü Abdul Muhari Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Şu anda heyelanla gömüldüğünü tahmin ettiğimiz altı kişi için arama sürüyor” dedi. 

BNPB’ye göre depremde en az 86 kişi yaralandı, 10’u ağır yaralandı. Ajans, kurtarma görevlilerinin binaların enkazında hayatta kalanları aramak için ağır ekipman kullandığı Sumatra’nın Batı Pasaman ve Paşaman kentinde 6.000’den fazla kişinin tahliye edildiğini söyledi.

Endonezya meteoroloji ajansı BMKG, yağışlı mevsimin zirvesinde toprak kayması korkusuyla insanları yokuşlardan uzak durmaları konusunda uyardı.

Batı Paşaman’daki yetkililer arama ve yardım çalışmaları devam ederken iki haftalık olağanüstü hal ilan etti.

Muhari, “Depremden etkilenen insanların acilen branda, çadır, hazır gıda, temiz su ve aile malzemelerine ihtiyacı var.” dedi. 

Birçok Endonezyalı gibi aynı adı taşıyan BNPB başkanı Suharyanto’ya göre, kasaba belediye başkanının ikametgahı da camları kırılarak hasar gördü. Sarsıntılar Malezya ve Singapur kadar uzakta da hissedildi.

Endonezya, Pasifik “Ateş Çemberi” üzerinde oturuyor ve sık sık deprem yaşamasına neden oluyor. 2004 yılında, Sumatra sahilini 9.1 büyüklüğünde bir deprem vurdu ve yaklaşık 170.000’i Endonezya’da olmak üzere bölge genelinde 220.000 kişinin ölümüne neden olan bir tsunamiyi tetikledi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (28) içerik yüklenmiştir.