Yemen

Ensarullah: Amerika ateşkesi sadece görünüşte destekliyor.

Ensarullah hareketinin siyasi ofisinin bir üyesi, Yemen’de ABD’den çok sayıda asker ve teçhizat bulunduğunu ve sadece görünüşte ateşkesi desteklediğini açıkladı.

Yemen’de iki aylık ateşkes 2 Nisan 2022’de başladı ve 2 Haziran’da BM’nin Yemen işlerinden sorumlu elçisi Hans Grundberg, Yemen’deki çatışan tarafların ateşkesi 2 Ağustos’a kadar uzatmayı kabul ettiklerini bildirmişti. BM temsilcisi tarafların şimdi ateşkesin üçüncü kez uzatılmasına onay verdiklerini söyledi.

Yemen Ensarullah Hareketi siyasi ofisinin üyesi Ali el-Qahum, el’Meyadin kanalına verdiği bir röportajda, birçok Amerikan gücünün Sokotri bölgesine girdiğini belirterek, ” Amerikalılar, ateşkesi destekliyor gibi görünürken, saldırgan davranıyor ve Yemen halkına karşı gerilimi tırmandırmaya hazırlanıyorlar.” dedi.

El’Qahum, Yemen halkının topraklarında yabancı güçlerin ve ayrılıkçı projelerin varlığını, yabancı işgalini ve vesayetini kabul edemeyeceğini vurguladı.

Ensarullah’ın siyasi ofisi üyesi, “Bütün sömürgeciler gitmedikçe ve servetimiz geri verilmedikçe gerçek barış olamaz.” dedi.

Öte yandan Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşat, ABD savunma silahlarının Suudi Arabistan ve BAE’yi Yemen füze ve insansız hava aracı saldırılarından asla koruyamayacağını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (68) içerik yüklenmiştir.