Amerikaİran

Erakçi: ABD ve tüm taraflar KOEP’in ihyası için ciddiler

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Viyana’da cereyan eden müzakerelerde ABD dahil tüm tarafların Kapsamlı Ortak Eylem Planının(KOEP) ihyası için ciddi olduklarını söyledi.

Erakçi yaptığı açıklamada, ABD’lilerden intikal eden haberler olduğunu ve bu haberlere göre de onları KOEP’e dönüş için ciddi olduklarını ve bugüne kadar ambargoların büyük kısmını kaldırmak için hazır olduklarını ifade ettiklerini söyledi.

Dün yeniden KOEP Ortak Komisyonu toplantısının düzenlendiğini belirten Erakçi, İran’ın isteklerinin temin olmasında taahhütlerine dönmekte ciddi olduğunu ve bunun İran’ın iradesi olduğunu ve diğer konularla ilgisi olmadığını söyledi.

İran seçimleri ile müzakerelerinin bir ilgisi olmadığını ifade eden Erakçi, kendilerinin belirtilen kesin tutum çerçevesinde ülke menfaatleri ve ambargoların kaldırılması yönünde hareket ettiklerini söyledi.

Erakçi, müzakerelerin hafta sonu ve tatil olmadığını ve gerektiği takdirde heyetlerin gece gündüz çalışacaklarını ve heyet başkanlarının da Viyana’da ve hafta sonunda bulunacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.