İran

Erakçi: ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya dönme zamanı geldi

Erakçi, Japon medyasından N.H.K kanalına vrediği demeçte, ”Viyana’da Nükleer Anlaşma’yla ilgili sorunların hala tam olarak çözülemediğini” söyledi.

Erakçi, “Nükleer Anlaşma’nın canlanması için müzakereler 21 Mayıs’tan sonra devam edecek.” dedi.

Erakçi, “İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliğini sürdürme ihtimaline daha sonra karar verecek” dedi.

21 Mayıs’ta İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında üç ayda bir yapılan işbirliği anlaşması sona eriyor.

Bu arada, Press TV dün (Perşembe) verdiği haberde, ABD hükümetinin İran’a karşı herhangi bir bankacılık, mali ve enerji yaptırımını tamamen kaldırma niyetinde olmadığı bilgisini veren kaynaklara atıfta bulundu.

Habere göre, Viyana’daki dördüncü tur görüşmelerin sonunda Press TV’ye, ABD’nin petrol, bankacılık, mali ve enerji yaptırımlarından hiçbirini tamamen kaldırma niyetinde olmadığı ve ABD direktifinin yalnızca bu yaptırımların geçici olarak askıya alınmasının gündeme geldiği anlaşılıyor.

Press TV’den alınan güvenilir bilgiye göre, ABD hükümeti yaptırımların bir kısmını 120 gün ve 180 günlük aralıklarla uzun bir süre ve birkaç adımda geçici olarak askıya almayı planlıyor.

İran İslam Cumhuriyeti, ABD uygulamada İran karşıtı tüm yaptırımları kaldırdığında taahhütlerine geri döneceğini ve yaptırımların kaldırılmasının İran tarafından doğrulanması gerektiğini bildirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.