İran

Erakçi: Çözülmesi gereken ciddi ve önemli konular vardır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Kapsamlı Ortak Eylem Planının (KOEP) son 4 komisyon toplantısında iyi ilerlemeler olduğunu belirterek, ‘’ Açık bir yolda ilerlemeliyiz fakat ciddi ve önemli konular henüz vardır ve bunlar çözülmelidir. ‘’ dedi.

Erakçi, KOEP 4. Ortak Komisyon Toplantısı için geldiği Viyana’da yaptığı açıklamada, ‘’ Bugün 4 artı bir ülkelerle yeni müzakere süreci başlayacaktır, geçmiş müzakerelerde iyi ilerlemelerimiz vardı ve belirli bir yol kat ettik. ‘’ dedi.

Bugün müzakerelere başlayacaklarını ve birkaç günlük müzakerelerde nihai çözümlere ulaşmayı temenni eden Erakçi, bugün Rusya heyeti ile ikili görüşmeleri olduğunu ve bir çok konuda ortak tutuma sahip olduklarını söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, İran’ın taleplerinden ve tutumlarından ödün vermediğini vurgulayarak, İran’ın milli çıkarlarına hizmet eden şeylerin dikkatle gözetilmesi ve bu taleplerin yazılan müzakerelerde ve metinlerde karşılanması gerektiğini vurguladı.

Dün, ABD yaptırımlarının kaldırılması ve ABD’nin Nükleer Anlaşma’ya muhtemel dönüşü konulu beşinci tur müzakereler, Ortak Komisyonu’nun Viyana’daki toplantısı yeniden başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.