AsyaHaberler

Erakçi: İki nükleer çalışma grubu ve yaptırımların kaldırılması yazılacak

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Viyana görüşmelerinde büyük zorluklar olduğunu söyleyerek, iki nükleer çalışma grubunun ve yaptırımların kaldırılmasının Viyana’da yazılacağını söyledi.

Fars Haber Ajansı’na göre, Ortak Komisyon’un Viyana’daki toplantısının ardından dün gece Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısına katılan İran heyetinin başkanı Seyyid Abbas Erakçi, ”Büyük zorluklar var ve kelime kelime üzerinde anlaşabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz çok zor detaylar var.” dedi.

Erakçi, müzakere sürecinin doğru yolda ilerlediğini belirterek, ”İki temel çalışma grubu ve yaptırımların kaldırılması yazılı olacak ve üçüncü çalışma grubu, makro düzeyde bir çözüme ulaşabilmemiz için yine de makro tartışmaları ve doğrulama tartışmalarını nasıl yürüteceğimizi tartışmak zorunda kalacak.” dedi.

Erakçi, ”Bir prensibimiz var, acele etmiyoruz, tartışmaların aşınmasına izin vermiyoruz.” dedi.

Viyana görüşmelerine katılan İran heyetinin başkanı, “Tartışmaların biraz daha uzun sürebileceği bir aşamadayız. Bu müzakereler dönemini ne zaman bitireceğimizi hala söyleyemem. Daha spesifik bir noktaya gelmeyi umuyoruz ve ardından görüşmeler kapatılarak heyetler başkentlere dönecek ve denetimler yapılacaktır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (10) içerik yüklenmiştir.