Avrupaİran

Erakçi: İran Nükleer Anlaşma’nın kademeli olarak canlandırılmasına sıcak bakmıyor

Viyana’da gerçekleşen Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon Toplantısı’na İran heyetinin başkanı olarak katılan Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Erakçi, İran’ın Nükleer Anlaşma’nın kademeli olarak canlandırılmasına sıcak bakmadığını açıkladı.

Erakçı, ‘Viyana’daki yaptırımların kaldırılması İran’ın anlaşma kapsamındaki eylemleri konulu özel görüşmeler devam ediyor. Müzakereciler Cuma günü başka bir toplantı yapmak için Viyana’da olacaklar’ dedi.

Erakçı görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, ‘ABD yaptırımlarının kaldırılması Nükleer Anlaşma’yı yeniden canlandırmanın ilk ve en önemli adımıdır. İran, yaptırımların kaldırılması ve doğrulanmasından hemen sonra yükümlülüklerini tam olarak uygulamaya dönecek’ diye konuştu.

Toplantıya katılan Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora da, görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilk görüşmeyi yapıcı olarak nitelendirerek, ‘Bir koordinatör olarak, burada, Viyana’da Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere tüm ilgili taraflarla ayrı temaslarımı yoğunlaştıracağım’ ifadesini kullandı.

“ABD yaptırımlarının kaldırılması Nükleer Anlaşma’nın yeniden canlandırmanın ilk ve en önemli adımıdır.” diyen Erakçi, ”İran, yaptırımlar kaldırılır kaldırılmaz ve doğrulanmasından sonra nükleer hukuk yollarını askıya almaya ve nükleer anlaşmaya tam olarak uygulanmasına dönmeye hazır ”dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.