Kuzey Amerikaİran

Erakçi: Karşı tarafların karar verme zamanı geldi

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, nükleer anlaşma taraflarının karar verme zamanının geldiğini ve onların zor kararlar vermesi gerektiğini söyledi.

Dün İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleriyle yaptığı görüşmeye atıfta bulunan Seyyid Abbas Erakçi, komisyon temsilcilerine ‘Viyana görüşmelerinin son durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu” dedi.

Erakçi, Viyana görüşmelerinin sonuçlarıyla ilgili olarak şöyle dedi: “Şimdiye kadar 4+1 ile altı tur görüşme gerçekleşti ve neredeyse son aşamalara yaklaştık. ülkelerin karar verme zamanı geldi.”

Baş müzakereci Erakçi’ye göre, ”İran daha önce zaten zor kararlar aldı; ABD Nükleer Anlaşma’dan çekildiğinde İran büyük ve zor bir karar alarak Nükleer Anlaşma’da kalmaya karar verdi ve bu da Nükleer Anlaşma’nın korunmasına yol açtı.”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, artık sıranın karşı taraflarda olduğunu ve yapılan müzakerelere göre anlaşmaya varmak için nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda karar verip sonuca varmaları gerektiğini vurguladı.

Erakçi, “Tüm tarafların bir karar verme zamanı geldi ve karşı taraflar zor kararlar vermek zorunda” dedi.

Nükleer Anlaşma görüşmeleri, Viyana’da altı turluk yoğun süren görüşmelerin ardından tamamlanma aşamasına geldi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.