İran

Erakçi: Müzakerelerin aşınmasına izin vermeyeceğiz

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) ile ilgili yaptığı açıklamada, ” Kimseyi zaman öldürmekle müzakerelerin uzamasına sebep olmasına izin vermeyiz fakat acele ile de müzakerelerde konuları atlayamayız. Her şey dikkatlice ilerlemektedir.” dedi.

İRNA’ya göre, Seyyid Abbas Erakçi, dün akşam Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu toplantısının bitiminden sonra yaptığı açıklamada, “Bizim çabamız, ABD’nin tüm yaptırımları kaldırmak için, alması gereken bir dizi önlemi uygulamaktır. Sonraki adımda İran da harekete geçecektir.” dedi.

Erakçi, “Tahran’ın talimatı doğrultusunda müzakerelere devam edeceğiz ve ülke çıkarlarına hizmet edildiği sürece bu yönde adımlar atacağız” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonu’nun tüm üyeleri sonuçlara ulaşmakla ilgileniyor ve çabaları nükleer anlaşmanın yeniden canlanmasına ve tam olarak uygulanmasına yol açacak düzenlemeler bulmaktır.” dedi.

Erakçi, “Adım adım süreç uzun zamandır bir kenara bırakıldı ve müzakereler son adıma veya son eyleme odaklandı. Doğrulama süreci belirlendikten sonra, ABD hangi tarihte ve neler yapacak, taahhütlerine bağlı kalacak mı?” göreceğiz. ABD nükleer anlaşmaya bağlı kalmalı ve ondan sonra İran da aynısını yapacak” dedi.

İran’ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile yaptığı teknik toplantıyla ilgili olarak İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, “UAEA ile normal bir yol izliyoruz; Şu anda var olan ihtilafların, yapıcı ve politik olmayan bir ortamda çözüleceğini umuyoruz.” dedi.

Müzakereleri haftaya devam etmek istediklerini ifade eden Erakçi, Tahran’da alınan kararla müzakerelerin devam edip etmeyeceğinin veya ne şekilde devam edilmesi gerektiği hususlarının belli olacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (17) içerik yüklenmiştir.