İran

Erakçi: Tüm KOEP üyeleri Amerika’yı gerginliklerin kökeni olarak görmektedir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) 14. Ortak Komisyonu sonrası yaptığı açıklamada, oturumda tüm üyelerin Amerika’nın KOEP’teki gerginliklerin kökeni olduğunu vurguladıklarını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan Erakçi, tüm üyelerin İran’ın KOEP’ten yararlanmadan bu uluslararası anlaşmanın devam etmesinin mümkün olmayacağını vurguladıklarını söyledi.

Komisyon toplantısının gergin ortamda yapıldığını ve ciddi konuların tartışıldığını ifade eden Erakçi, buna rağmen tüm tarafların anlaşmanın korunmasına vurgu yaptığını ve anlaşmanın korunması için tüm çabaların yapılması gerektiğinde hemfikirler olduklarını söyledi.

Komisyon toplantısı sonrası Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yeni başkanı Rafael Grossi ile ilk görüşmesini yapan Erakçi, görüşmenin yararlı olduğunu ve başlangıç için iyi bir görüşme olduğunu söyledi.

Grossi’nin Ajansın İran ile ilişkilerinin korunması gerektiğini vurguladığını söyleyen Erakçi, görüşmede bazı konular ve çözüm yolları hakkında fikir alış verişinde bulunulduğunu söyledi.

Erakçi, Grossi’nin UAEK başkanı olarak profesyonel bir ortamda, siyasi baskılardan uzak iyi niyetli bir irade sergilediğini belirterek bunun memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.