Avrupaİran

Erakçi: Viyana görüşmelerinde iyi ilerlemeler sağlandı

İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, dün Viyana’da düzenlenen Nükleer Anlaşma Ortak Komisyon toplantısından sonra yaptığı açıklamada, müzakerelerde ilerleme sağlandığını söyledi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, Avusturya’nın başkenti Viyana’da yürütülen nükleer anlaşma konulu görüşmeleri değerlendirdi.

Erakçi, “Çözülmesi gereken bazı önemli sorunlar var ve şimdi son istişareler için başkentlerimize döneceğiz ve ardından müzakereler devam edecektir.Bir sonraki görüşmelerde bahsettiğim sorunlarla ilgili bir sonuca varılmasını umuyoruz.” dedi.

Son iki haftada ve dördüncü tur görüşmelerinde iyi bir ilerleme kaydedildiğini aktaran Erakçi, şunları kaydetti: “Viyana’da tüm seviyelerde yoğun görüşmeler yapıldı; heyetler arasında uzman düzeyinde karşılıklı ve çok taraflı görüşmeler gerçekleşti. Bu görüşmelerde ihtilafları çözmek ya da en aza indirebilmek için çalışıldı. Nihai bir sonuca varabileceğimiz bir konumda olduğumuza inanıyorum.”

Avrupa Birliği (AB), Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ile İranlı üst düzey yetkililer, ABD’nin nükleer anlaşmaya dönüşü, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması ve anlaşmanın tam olarak uygulanması konularını Avusturya’nın başkenti Viyana’daki toplantılarda ele alıyor.

İran İslam Cumhuriyeti, “Amerika Birleşik Devletleri tüm yaptırımları sözlü veya kağıt üzerinde değil, pratikte kaldırdığında ve bu yaptırımların kaldırılması İran tarafından doğrulandığında yükümlülüklerine geri döneceğini” vurgulamaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.