Haberler

Erakçi: Yalnızca son adımı görüşeceğiz

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve İran Müzakere Heyeti Başkanı, Batı medyasında yayınlanan bazı yanlış haberlerle ilgili yaptığı açıklamada, İran ve 4+1 grubu arasında görüşmelerde, “geçici anlaşma” veya benzeri konular üzerinde tartışılmaması gerektiğini ve bu konuda da bir anlaşmazlığın sözkonusu olmadığını söyledi.

İRNA’ya göre, Erakçi, İran İslam Cumhuriyeti’nin İran milletine yönelik baskıcı yaptırımları kaldırmak için sadece son adımdan bahsettiğini, adım adım planlar veya geçici anlaşma gibi söylentilerin asılsız olduğunu bildirdi.

Viyana’daki üst düzey İranlı müzakereci, İslam İnkılabı Rehberi’nin, İran İslam Cumhuriyeti’nin müzakerelerin hiçbir şekilde aşınmasına izin vermeyeceğini ve aynı zamanda bir sonuca varmak için acele etmeyeceğini, görüşmelerin dikkatlice ve ülkenin çıkarları ve pozisyonlarına göre yürütülmesi gerektiğine’ dair açıklamasını da hatırlattı.

İran dışişleri bakan yardımcısı ayrıca müzakerelerin süreci ve sonuçlarıyla ilgili herhangi bir kararın Tahran’da verileceğini ve müzakere ekibinin görüşmelerin durumu hakkında üst düzey yetkililere sürekli olarak rapor verdiğini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti, “Amerika’nın İran aleyhindeki bütün yaptırımları sözlü veya kağıt üzerinde değil bizzat uygulamada kaldırdığında ve bunun İran tarafından doğrulandığında Nükleer Anlaşma’daki yükümlülüklerine geri döneceğini” vurgulamaktadır.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.