İran

Erakçi’den ‘Milli Çıkarların Temini ve Yaptırımların Kaldırılması’na vurgu

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı, milli çıkarları güvence altına almak ve yaptırımları kaldırmaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

İRNA’ya göre, Seyyid Abbas Erakçi, dün Instagram sayfasında ”İran İslam Cumhuriyeti’nin ulusal çıkarlarını temin etme ve yaptırımların kaldırılmasını sağlama misyonumuzu yerine getirmekte tereddüt etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

“Siperi bir an için boş bırakmayacağız.” diyen Erakçi, ”İslam Cumhuriyeti Nizamı ve İslam İnkılabı Rehberi’nin kesin tutumlarına uygun olarak, milletin çıkarlarını, şehitlerin kanı ve inkılabın ideallerini savunmak için verilen ağır mücadele son nefese kadar devam edecek ve hiçbir tehdit onu engelleyemez.” dedi.

Bu arada İran İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Abulfazl Emui, dün İran medyasına verdiği demeçte, “Salı (yarın) günü İran ile Dörtlü Grup arasında Viyana’da yapılacak görüşmeler 4 artı 1 şeklinde olacak ve Amerikan tarafı olmayacak.” dedi.

Emui açıklamasında ayrıca ABD’nin Viyana görüşmelerinde bir “yol haritası” sunma iddiasıyla ilgili olarak, ”İran şu anda ABD’yi Nükleer Anlaşma’nın bir üyesi olarak tanımıyor, çünkü bu anlaşmadan yasadışı bir şekilde çıktı” dedi.

Nükleer Anlaşma Ortak Komisyonunun 18. toplantısı Cuma günü İran ve 4 artı 1 grubu temsilcilerinin katılımıyla online olarak gerçekleşmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.