AmerikaDünyaGenelIrakİranOrtadoğu

Erbil operasyonu sırasında bir İsrail casusluk ağı da İran istihbaratı tarafından ele geçirildi…

İran istihbaratı 13 Mart’ta yaptığı açıklamada, İran’ın kuzeybatı İran eyaletindeki Mossad’a bağlı bir siber casusluk ağının tutuklandığını duyurdu.

Duyuru, Devrim Muhafızları’nın birkaç gün önce İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) tarafından Suriye’de iki IRGC subayının öldürülmesine misilleme olarak Irak’ın Erbil kentindeki bir Mossad üssüne 10’dan fazla balistik füze fırlattığı güne denk geldi..

Batı Azerbaycan bölgesi İstihbarat Genel Müdürü’ne göre, İsrail casusluk ağı İran’da sabotaj eylemleri gerçekleştirmeye çalışıyordu.

İranlı yetkililer, Azerbaycan bölgesindeki İsrail bağlantılı casus faaliyetleri konusunda uyardı, ancak durumun yakından izlendiğini ve tamamen kontrol altında olduğunu söyledi.

Sınır Muhafız Komutanı Ahmed Ali Goudarzi, kuzeybatıdaki durumun güvenli olmasına rağmen İran’ın komşularını kuzeybatı sınırlarında İsrail casus çetelerinin ve tekfirci militan grupların varlığı konusunda uyardığını belirtti.

İran ayrıca Azerbaycan devletini İsrail ile ilişkileri konusunda uyardı ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdollahian, Bakü ile Tel Aviv arasındaki ilişkinin Azerbaycan’a hiçbir fayda sağlamadığını ve İran’ın sınırlarında İsrail varlığına müsamaha göstermeyeceğini vurguladı.

İsrail casus ağının dağıtılması ve Erbil’deki bir Mossad üssüne misilleme saldırısı, İran’ın kendi sınırları içinde ve komşu ülkelerde İsrail faaliyetinin varlığına yönelik ciddiyetini gösteriyor.

Al Mayadeen ,ılk belirlemelere göre, İran’ın Erbil’deki Mossad üssüne düzenlediği füze saldırısının dört İsrailli subayın ölümüne ve yedisinin yaralanmasına yol açtığını, dördünün kritik durumda olduğunu bildirdi.

İran, misillemenin nerede ve ne zaman gerçekleşeceğinden emin olmadan Suriye’deki iki IRGC subayının intikamını alma sözü verdikten sonra İsrail güçleri birkaç gün boyunca yüksek alarmda kaldı.bazı kaynaklara göre bu bir misilleme değil,sınır güvenliği operasyonuydu..

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.