AmerikaAsyaDünyaGenelIrakİranİşgalci İsrail Rejimi

Erbilde Vurulan iki villa nelerle donatılmışmış.. 240 mm’lik füzelerden tamamen koruyan iki çatıya ve Üçgen çatının altında da iki katmanı şok emici…

Üst düzey bir İran güvenlik kaynağı, The Cradle’a yaptığı konuşmada, 13 Mart sabahı erken saatlerde Erbil’deki İsrail’in gizli bir Mossad üssüne İran’ın füze saldırılarında en az üç hedefin öldüğünü ve yedi kişinin ciddi şekilde yaralandığını açıkladı.

Bu operasyon bölgedeki tüm ülkelere İran’ın İsrail rejiminin sınırlarına yakın faaliyetlerine duyarlı olduğu ve buna müsamaha göstermediği mesajını veriyor.”

İran Devrim Muhafızları Birliği (IRGC) 12 Fatih İran füzesinin salvosu, Mossad üssünü saat 1:20’de, “direniş komutanlarının öldürüldüğü sembolik bir saatte” vurdu – kaynak,ABD /İSRAİLİN İran’a yönelik suikastlarına atıfta bulunuyor. 

“Operasyon şimdiye kadar en az ikisi kıdemli subay olmak üzere üç kişiyi öldürdü ve tahminlere göre bazıları muhtemelen kritik durumda olan yedi yaralı var” dedi.

Kaynak, operasyondan kısa bir süre sonra, güvenlik endişeleri nedeniyle Katar’a inen Almanya’nın Stuttgart kentinden hava ambulansı talep edildiğini söyledi. ABD kuvvetlerinin cesetleri ve yaralıları ambulansa taşımak için bir C130 uçağı kullandığı bildirildi.

İranlı güvenlik kaynağı, Devrim Muhafızları operasyonunun, İran’ın Kermanşah’ın Mahidasht bölgesindeki Devrim Muhafızları tarafından işletilen bir insansız hava aracı üssüne 14 Şubat’ta İsrail saldırısına doğrudan misilleme olarak yürütüldüğünü iddia ediyor. Şans eseri bir can kaybımız olmadı ama bu [İsrail] saldırısının kaynağının Irak olduğu belirlenince [Pazar günü] operasyon gündeme geldi.”

İranlı kaynak, Iraklı yetkililerin Irak sınırları içinde İran’ı hedef alan askeri operasyonların gerçekleştiği konusunda uyarıldığını söyledi – iki resmi toplantıda, elde kanıtlayıcı belgelerle. Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı İsmail Qaani’nin Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) bölgesinin liderlerini bu davalar hakkında zaten uyardığını söyledi.

Kaynak ayrıca, çeşitli yabancı medya kuruluşlarının bildirdiğine göre, füze saldırılarının İsrail’in 8 Mart’ta Şam yakınlarında düzenlediği hava saldırısında iki IRGC üyesini öldürmesine misilleme olmadığını doğruladı. İran’ın daha sonraki bir tarihte bu olaya misilleme yapma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Kaynak, Erbil’deki Mossad üssünü “resmi olmayan ve gizli – normal bir görünüme sahip iki villa şeklinde” olarak tanımlıyor. İranlı istihbaratcılar, operasyona giden yolda birkaç şey gözlemledi, ancak:

“Bu iki villanın yapısı, onu 240 mm’lik füzelerden tamamen koruyan iki çatıya sahipti. Üçgen çatının altında iki katmanı olan şok emici bir çatının altında patlamaya dayanıklı ,özel tasarımlı mühendislik ürünü bir çatı..”

Operasyon sonrası görüntülerin bu değerlendirmeyi doğruladığını söylüyor. Bina 12 füze isabet etmesine rağmen yapısal bütünlüğünü korurken 500 metre ilerdeki kanal 24 televizyonu harebeye dönmüştü.

İran istihbaratı, bir süre boyunca, İsrailli olmayanların bölgeye girmesine izin verilmediğini ve bölgenin yalnızca dış korumasının, Kürt Parastin olarak tanımlanan“bölgesel güvenlik güçleri” tarafından yapıldığını da gözlemlemişti. Ayrıca intel güvenlik güçleri dışında Kürtlerin tesislere girişi yasaktı.

Kaynak şunları ekliyor: “Bu tesis, özel istihbarat merkezi olmasının yanısıra bölgedeki [İsrail] rejiminin subayları ve siber-elektronik personeli için bir eğlence yeri ve dinlenme merkeziydi, bu nedenle hafta içindeki trafiğin 10 katı trafik hafta sonları oluyordu..

Devrim Muhafızları’nın geçen haftaki füze saldırısı sırasında, “tesise 10’dan fazla dünya çapındaki üst düzey insan girmişti” diyor.

Irak, İsrail vatandaşlarının ülkeyi ziyaret etmesine izin vermiyor ve geçen yıl pekiştirilen ve Irak’ın İsrail devleti ile herhangi bir etkileşimini yasaklayan katı yasaları var.buna rağmen gizli yollardan türkiyeden giriş yaptığı iddia edilen bu istihbaratçı terör yöneticisi mossad ajanları Barzani himayesinde rahatça bölgede cirit atmaktadırlar..”

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.