İranIrak

Erdekaniyan: İran ile Irak’ın ticaret hacmi, 20 milyar dolara çıkarmak istiyoruz

İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan, İran-Irak 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında yaptığı konuşmada, “Irak ile ticaret hacmini 20 milyar doların üzerine çıkarmak istiyoruz.” dedi.
İran Enerji Bakanı Rıza Erdekaniyan’ın katılımıyla İran-Irak 4. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu toplantısı bugün Tahran’da gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erdekaniyan, “İran ve Irak, iki ülke arasındaki ticaret seviyesini yılda 20 milyar doların üzerine çıkarmayı amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için gümrük, para transferi ve bankacılık alanındaki engellerin kaldırılması şart. Ayrıca özel sektöre de uygun bir zemin hazırlanmalı.” dedi.

İran’ın ana stratejisinin komşu ülkelerle ticari ilişkileri geliştirmek olduğunu belirten Erdekaniyan, “İranlı girişimcilerin, şirketlerin ve özel sektörün komşu ülkelerdeki varlığı, İran’ın bu stratejik politikasını yansıtıyor. Elde ettiğimiz tüm tecrübelerimizi komşu ülkelerle paylaşmaya hazırız.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Erdekaniyan, ayrıca Tahran’ın esas stratejisinin komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmek olduğunu vurguladı.

İran Enerji Bakanı Tahran ve Bağdat arasındaki ekonomik ilişkilerini görüşmek üzere Aralık 2020’de Irak’a çalışma ziyaretinde bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.