Azerbaycan

Ermenistan: Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından açılan ateş sonucu bir askerimiz öldü

Ermenistan Savunma Bakanlığı, Geğarguni bölgesinin Verin Shorzha sınır boyunda Azerbaycan cumhuriyeti tarafından ateş açılması sonucu sözleşmeli asker, astsubay Çavuş V. Hovhannisyan’ın (1989 doğumlu) hayatını kaybettiğini açıkladı.

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ise silahlı çatışmanın yaşandığı iddiasını yalanladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 12 Mayıs’ta Azerbaycan askerlerinin Sünik bölgesinde sınırı geçtiğini belirtmişti. Paşinyan Bakü’nün eylemlerini Ermenistan topraklarına tecavüz olarak nitelendirmiş, Rusya’dan ve Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden yardım talep etmişti.

Dün daha erken saatlerde Ermenistan Savunma Bakanı Vekili Vagarşak Arutyunyan ve Rus barış gücünün komutanı Korgeneral Rustam Muradov, yaptıkları görüşmede Dağlık Karabağ’daki barış misyonunu ve Ermenistan-Azerbaycan sınır bölgesindeki durumu ele almıştı.

Arutyunyan, Ermenistan’ın egemen topraklarına yönelik ihlallerin kabul edilemez olduğunu ve Azerbaycan ordusunun temsilcilerinin ülke topraklarını ön koşulsuz olarak terk etmek zorunda olduğunu ifade etmişti.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Arutyunyan ve Muradov, durum ile ilgili olası çözüm alternatiflerini ele aldı” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, sınır bölgede bir Ermeni askerinin ölümüyle sonuçlanan silahlı çatışmanın yaşandığı iddiasını yalanladı.

Azerbaycan cumhuriyeti Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Ermenistan Savunma Bakanlığı bir kez daha yalan bilgi yayarak Azerbaycan ordu birliklerinin Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki Kelbecer ilçesi yönünden Ermenistan’ın Gagarkunik ilçesinin Yukarı Şorja köyündeki Ermeni mevzilere ateş açtığını iddia etti” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, 25 Mayıs günü gündüz saatlerde, Ermenistan ordusuna ait asker dolu 7 kamyonun söz konusu bölgede sınıra yaklaşmaya çalıştığı ifade edildi. Azerbaycan ordusunun aldığı önleyici tedbirler sonucu, Ermeni askerlerinin sınıra doğru hareketinin durduğu kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.