Ermenistan

Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa için tarih verdi

Ermenistan muhalefetinin aylardır süren istifa çağrılarına direnen Ermenistan Başbakanı Nicol Paşinyan, Nisan ayında istifa edeceğini duyurdu.

Paşinyan, Ermenistan’ın Armavir bölgesine gerçekleştirdiği ziyaret esnasında, ülkede haziranda yapılacak erken parlamento seçimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kendisinin yakında istifa edeceğini belirten Paşinyan, “Nisanda istifa edeceğim. Ancak bunu iktidardan gitmek için değil, erken seçiminin yapılması için yapacağım.” dedi.

Paşinyan, istifasından 20 Haziran’da yapılacak erken parlamento seçimine kadar geçici olarak Başbakanlık görevini yürüteceğini söyledi.

Ermenistan parlamentosu geçen Çarşamba günü 1 hayır ve 1 çekimser oya karşı 118 evet oyu ile ülkede savaş durumu yasasını iptal etti. Söz konusu yasa 27 Eylül 2020’de Karabağ krizinin en yoğun günlerinde onaylanmıştı.

Bilindiği gibi Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, 25 Şubat’ta Başbakan Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiriye imza atarak, Paşinyan’a muhtıra vermişti. Paşinyan, hemen Genelkurmay Başkanı Gasparyan’ı görevden aldığını duyurmuştu.

Muhalefet yanlısı tutum sergileyen Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Gasparyan’ın görevden alınmasına ilişkin kararnameyi imzalamamıştı.

Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını “darbe girişimi” olarak nitelendirmişti.
Başbakan Paşinyan, ülkede 20 Haziran’da erken parlamento seçimine gidileceğini, 18 Mart’ta açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.