AzerbaycanErmenistan

Ermenistan’da Hükümet Muhalefetinin, Oturma Eylemlerini Bitirmesi

17 partinin bir araya gelişi ile ” ulusal kurtuluş cephesi” adı altında Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan hükümetini protesto amacıyla Ermenistan ulusal parlamentosu karşısında oturma eylemicileri protesto eylemlerine son verdiler.

Ermenistan ulusal kurtuluş cephesi liderleri, aldıkları kararları bildirmesinin ardından, protestocuların çadırları parlamentonun yan caddesinden toplandı. Buna rağmen Ermenistan hükümetine karşı olan bazı gruplar, ulusal kurtuluş cephesinin kararını, yenilgi olarak kabullenerek çadırların toplanmasına engel olunca polis güçleri, çadırların sökülmesini engelleyenleri tutukladı. Görünen o ki Erivan hükümeti muhalifleri iki temel nedenden dolayı bu oturma eylemlerine son verdiler.

İlk nedeni, Haziran ayında düzenlenecek erken parlamento seçimlerindeki yenilgiden kaçınmak olabilir. Daha önce Ermenistan ulusal kurtuluş cephesi lideri Vazgen Manukyan Erivan’daki basın toplantısında muhabirlere verdiği demeçte, gelecek seçimlerde muhaliflerin hükümet karşısında yenilgisinden söz etmişti.

İkinci neden, özellikle de Rusya gibi etkili ve güçlü bir devletin muhalifleri uyarması ihtimalidir. Gerçekte mevcut durumda Rusya devleti Nikol Paşinyan’ın değişmesi ile Ermenilerce Karabağ barış anlaşması maddelerinde yeni bir krizin yaşatılmasını istemiyor. Nitekim Nikol Paşinyan görevden uzaklaştırılırsa Ermenilerin böyle bir kriz yaratma olasılığı da yüksek bir ihtimal haline gelecektir.

Ancak 45 yaşındaki Ermenistan Başbakanı karşıtlarının çadırlarının toplanmasına rağmen, şüphesiz Paşinyan hükümeti hala geceleri rahat uyuyamıyor ve istikrarsızlık kâbusu Ermenistan’ın başkentine gölge düşürmeye devam ediyor.
Paşinyan’ın hükümetine karşı halk protestoları 10 Kasım’da başlamıştı. Ancak Ulusal Kurtuluş Cephesi destekçileri, geçen yıl Şubat ayı sonlarında Erivan’ın merkezi caddesinde oturma eylemlerine başladılar ve çadır kurdular.

Ermeni protestoculara göre başbakan, Dağlık Karabağ bölgesinin mülkiyeti hususunda Azerbaycan Cumhuriyeti ile son savaşta alınan siyasi ve askeri başarısızlıklar alanında suçlanması gereken ilk kişidir. Bu nedenle Başbakan’ın istifası ve Ermenistan’da bireysel veya Askeri Konsey çerçevesinde yeni hükümetin iktidara gelmesi, protestocuların en önemli talepleri arasında yer alıyordu.

Mevcut durumda Paşinyan hükümetinin bir yandan Ermenistan içinde muhalefet kanadı protestolarıyla karşı karşıya olduğu, diğer yandan ise çözülmemiş Dağlık Karabağ sorununun kendi başına çok önemli bir sorun olmaya devam ettiği unutulmamalıdır.
Bu arada, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye arasında art arda ortak tatbikatların yapılmasıyla, Bakü ile Erivan arasında Dağlık Karabağ bölgesinin mülkiyetine ilişkin savaşın yeniden başlayabileceği ile ilgili endişeler devam etmektedir. Bu olasılıklara rağmen, bazı Azeri uzmanların farklı görüşleri var.

Örneğin Azeri siyasi uzmanı “Arif Yunus” şöyle diyor: “İlham Aliyev döneminde artık Karabağ’ı bir bütün olarak görmeyeceğiz. Önümüzdeki beş yıl içinde Bakü tarafından ele geçirilen yedi şehrin yeniden inşası konusunda yoğun propaganda yapılacaktır. Ancak Karabağ’ın tam olarak iade edilmesine sadece Rusya değil Ermenistan da izin vermeyecektir. ”
Bu şartlar altında, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı-AGIT Minsk Grubu Ortak Genelkurmay Başkanlarının Dağlık Karabağ ihtilafını sona erdirmek için defalarca başarısızlıkları ve bu uluslararası grubun bölgedeki faaliyetleri, dikkate alındığında, çok yapıcı bir rol oynamasının pek mümkün olmadığı söylenmelidir.

Bu nedenle bazı uzmanlar, ateşkesin tesis edilmesi ve Rusya’nın arabuluculuğundaki Dağlık Karabağ barış anlaşmasının hükümlerinin uygulanma süreci, ancak başta İran olmak üzere bölgedeki bağımsız ülkelerin katılımıyla garantili bir durumun sağlanabileceğine inanıyor.

Aslında, Ermenilerin muhalefeti, ülkenin iç siyasi krizini bölgesel düzeye taşıyabilir. Nitekim, Ermenistan’daki halk protestoları Kafkasya bölgesindeki çalkantılı durumu daha da körükleyebilir. Bu bağlamda, Nikol Paşinyan kanadına bağlı koalisyonun zaferi bile Ermenistan’daki halk protestolarını yoğunlaştırabilir.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (28) içerik yüklenmiştir.