İran

Erşadi: Amerika ve İsrail, dünyada kimyasal silahların tamamen ortadan kaldırılmasının önündeki en büyük engeldir

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve daimi temsilci yardımcısı, ABD ve Siyonist rejimin dünyadaki kimyasal silahların tamamen ortadan kaldırılmasının önündeki ana engeller olduğunu söyledi.

Zehra Erşadi Çarşamba günü yerel saatte BM Güvenlik Konseyi’nin Batı Asya konulu toplantısında şunları söyledi: “Kimsenin, her yerde ve her koşulda kimyasal silah kullanmasını şiddetle kınayan uzun süredir devam eden ve ilkeli tutumumuzu yineliyoruz.”

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’e bağlı kıdemli diplomatı şunları ekledi: “Kimyasal silahların bir daha kullanılmayacağının tek kesin garantisi, dünyadaki tüm kimyasal silahların tamamen imha edilmesi ve ayrıca kimyasal silahların kullanılmaması için gerekli tüm tedbirlerin alınmasıdır.”

Erşadi, “Aslında bu, ancak tam, dengeli, etkili ve ayrımcı olmayan bir şekilde uygulanmasıyla elde edilebilecek olan Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’nin ana hedefi ve bu sözleşmenin evrenselliğidir” dedi.

Erşadi, “Konvansiyonun halen kimyasal silahlara sahip olan tek üyesi olarak, kimyasal silahların imhası için son teslim tarihine ilişkin taahhütlerine ABD’nin uymamasının bir sonucu olarak, bu ciddi bir endişe meselesidir ve biz bundan kaygılıyız” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’deki kıdemli diplomatı, “Bu konudaki bir diğer engel de sözleşmenin evrensel olmamasıdır. Bu yüce hedefe ulaşmak için İsrail rejimi, herhangi bir ön koşul veya gecikme olmaksızın bu sözleşmeye katılmaya zorlanmalıdır.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.