İran

Erşadi: Tek taraflı yaptırımların gıda güvensizliği üzerinde ciddi sonuçları var

İran’ın Birleşmiş Milletler’deki temsilci yardımcısı, “Uluslararası toplum, bağımsız ülkelere yönelik tek taraflı yaptırımları kaldırarak hayati yardımları gecikme veya kısıtlama olmaksızın garanti etmelidir” dedi. İran’ın Birleşmiş Milletler’deki temsilci yardımcısı Zehra Erşadi Salı günü BM güvenlik konseyinin “silahlı çatışmalarda sivillerin desteklenmesi, gıda güvenliği ve siviller için temel hizmetlerin korunması” konulu toplantısında yaptığı konuşmada “uluslararası insancıl hukuka göre tüm taraflar, çatışma içindekiler, sivillerin gıda ve tıbbi bakım da dahil olmak üzere temel mal ve hizmetlere erişimini sağlamalıdır.”diye kaydetti.

Erşadi açıklamasını şöyle sürdürdü: Batı Asya bölgesinde terörizm, işgal, yasadışı tek taraflı eylemler ve yasadışı yabancı güçlerin varlığı, altyapının tahrip edilmesi ve sivillerin ölümüne neden olmuştur. İşgal altındaki Filistin topraklarında İsrail rejimi baskıcı, yayılmacı ve apartheid eylemlerini sürdürmekte ve sistematik olarak Filistinlilerin insan haklarını ihlal etmektedir.

Erşadi şunları ekledi: Birleşmiş Milletler raporuna göre geçen yıl dünya, Batı Şeria’da yüksek sayıda Filistinli sivilin ölümüne tanık oldu.
İran’ın Birleşmiş Milletler Temsilci Yardımcısı, Suriye’de ABD ve Avrupa Birliği’nin tek taraflı yaptırımlarının devam etmesi ve Suriye’nin doğal kaynaklarının yasa dışı yabancı güçler tarafından yağmalanmasının insani durumu olumsuz etkilediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (5) içerik yüklenmiştir.