Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Esirler Heyeti: Ali El-Battat, vahşi muameleye ve işkenceye maruz kaldı

Filistin Esirler ve Özgürleştirilenler Heyeti iki gün önce işgal güçleri tarafından tutuklanan Ali El-Battat’ın tutuklanma esnasında çok kötü muameleye ve işkenceye maruz kaldığını dile getirdi.

Heyet bugün (1 Aralık Çarşamba) yaptığı açıklamada halen Etzion Sorgulama Merkezi’nde gözetim altında tutulan Ali El-Battat’ın avukatlarının, onun tutuklama esnasında maruz kaldığı kötü muamele ve aşağılayıcı işlemler hakkında ayrıntılı bilgiler verdiklerini belirtti.

El-Battat avukatlarına verdiği bilgilerde, işgalci askerlerin kalabalık bir grupla evlerine baskın düzenlediklerini, sonra içeriye ses ve göz yaşartıcı gaz bombaları attıklarını, sonra üzerine köpek saldıklarını, onun kendisinin omuzunu ısırdığını, bu yüzden kolunda derin bir yara oluştuğunu, askerlerin bu kadarla yetinmeyerek kendisini şiddetle darp ettiklerini ve bu yüzden bedeninin birçok yerinde yaralar meydana geldiğini dile getirdi.

Sonra bir askeri merkeze götürdüklerini, orada yaralarına herhangi bir müdahalede bulunmadan saatlerce beklettiklerini, sonra hastaneye nakledildiğini, orada kolundaki yaraya müdahale edildiğini ve ardından halen bulunduğu Etzion Sorgulama Merkezi’ne nakledildiğini belirtti.

İşgal güçleri 28 Kasım gecesi Batı Şeria’daki Beytlahim şehrinin ortasındaki Es-Saff Caddesi bölgesine baskın düzenledi ve İsmail El-Battat’ın evini basarak onun özgürleştirilmiş eski esirlerden olan 23 yaşındaki oğlu Ali El-Battat’ı tutukladı.

Ali El-Battat daha önce işgal zindanlarında 3 yıl kalmıştı. Son olarak bir yıl süren idari tutuklamanın ardından Şubat 2020’de serbest bırakılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.