RusyaUkranya Rusya savaşıUkrayna

Eski Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Moskova’nın Ukrayna’da kaybetmesi halinde nükleer savaş uyarısında bulundu

Medvedev, Perşembe günü Telegram’da yaptığı bir gönderide, “Bir nükleer gücün konvansiyonel bir savaşta yenilmesi bir nükleer savaşı tetikleyebilir” dedi.

Şu anda Devlet Başkanı Vladimir Putin’in güvenlik konseyinin başkan yardımcısı olarak görev yapan Medvedev, “Nükleer güçler, kaderlerinin bağlı olduğu büyük çatışmaları hiçbir zaman kaybetmediler” dedi.

En büyük nükleer güçler olan Rusya ve ABD, dünyadaki nükleer savaş başlıklarının yaklaşık %90’ını elinde tutuyor.

Medvedev bu uyarıyı, yaklaşık 50 ülkeden düzinelerce NATO ve diğer savunma liderlerinin Cuma günü Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde yapacakları planlı toplantı öncesinde yaptı.

Batı’nın Ukrayna’da Rusya’yı yenme girişimlerine destek ve strateji hakkında konuşmak için hava üssünde buluşacak olanların, politikalarının risklerini düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Görüşmede Almanya’nın Leopard muharebe tanklarını Ukrayna’ya gönderip göndermeyeceği veya en azından üçüncü ülkelerden transferini onaylayıp onaylamayacağına odaklanılması bekleniyor.

İngiltere’nin geçen hafta sonu Ukrayna’ya kendi Challenger 2 muharebe tanklarını göndereceğini açıklamasının ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz üzerindeki baskı arttı.

Almanya, Rusya tarafından tırmanma olarak görülebilecek silahları onaylama konusunda şimdiye kadar temkinli davrandı.

Rusya, Batı’yı Ukrayna’ya askeri teçhizat göndermemesi konusunda uyardı ve bunun geçen yıl Şubat ayında başlayan savaşı uzatacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (21) içerik yüklenmiştir.