İran

Fahra aşısı nihai aşamaya yaklaşıyor

İranlı uzmanların geliştirdiği ve Fahra adını verdikleri korona virüs aşısının proje Başkanı Ahmet Kerimi, Fahra aşısının üretim sürecinde tüm standartlara uyulduğunu ve aşı tam güvenli bir şekilde üretildiğini belirtti.

Salı günü bir TV programında Fahra aşısı hakkında açıklama yapan Kerimi şöyle dedi:

Gelecek ayda Fahra aşısının klinik test aşamasının birinci fazı tamamlanıyor ve aşının ikinci ve üçüncü fazına paralel olarak aşıyı sanayi ölçekte üretme altyapısı hazırlanıyor.

Kerimi, bu çalışmada gelecek yaz aylarında tamamlanarak aşının sanayi ölçekte çalışmaları başlayacağını ve yaz mevsiminin ortalarında da seri imalatına geçeceklerini kaydetti.

Kerimi, bu proje İranlı nükleer bilimci şehit Muhsin Fahrizade’nin emekleri ile ve korona virüs salgını İran’da baş gösterdiği ilk günlerde ve korona virüs tanı kitinin üretilmesi ile başladığını, şimdi de Fahra aşısı İran’ın onur kaynaklarından biri olacağını vurguladı.

Öte yandan Gıda ve İlaç Kurumu Sözcüsü Kianuş Cihanpur da telefon bağlantısı ile katıldığı söz konusu TV programında yaptığı açıklamada, hali hazırda İran’da beş aşı acil durumlarda kullanma izni aldığını, onaylanan aşılardan bir miktar satın alındığını ve ülkeye getirildiğini belirtti.

Sözcü Cihanpur, şimdiye kadar Rusya ve Hindistan’dan 920 bin doz aşı ithal edildiğini, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covax programından da ilkbahar aylarında yaklaşık 3 milyon doz aşı ithal edileceğini kaydetti.

Fahra aşısı Savunma Bakanlığı’na bağlı araştırma ve yenilikçilik merkezinin uzmanlarının emekleri ile üretildi. Merkezin başkanlığını şehit Fahrizade yürütüyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.