Irak

Falih el-Feyyaz: “Tehditlerden ve sorunlardan kurtulmak, dış güçlere başvurmakla değil, ancak iç güce ve iç kararlılığa güvenerek sağlanabilir

El-Meyadin haber ajansının bildirdiğine göre Falih el-Feyyaz yaptığı açıklamada, “Haşdi Şabi, Irak halkının terörden kurtulma arzusuna dönüşen bir yaşam biçimini temsil ediyor ve şimdi Haşdi Şabi adı, IŞİD’e karşı savaş ve teröre karşı kazanılan zaferle ilişkilendiriliyor.” diye belirtti.

Haşdi Şabi lideri, Irak askeri güçlerinin tüm organlarındaki dayanışma ve yakın işbirliğinin terörizme karşı zafer kazanılma sebebi olarak nitelendirerek “Tehditlerden ve sorunlardan kurtulmak, dış güçlere başvurmakla değil, ancak iç güce ve iç kararlılığa güvenerek sağlanabilir.” dedi.

Falih el-Feyyaz, Haşdi Şabi’yi Irak’ta istikrar ve egemenliğin garantörü olarak nitelendirerek, bu direniş grubunu oluşturma deneyiminin Irak’ı büyük tehditler karşısında güçlendirdiğini söyledi.

Irak’ta IŞİD’e karşı kazanılan zaferin (10 Aralık 2017) yıl dönümü resmi tatil ve ulusal bir bayramdır. Irak kuvvetleri, üç yıl sonra IŞİD’in iddia edilen tekfirci halifeliğini nihayet sona erdirebildi.

Falih el-Feyyaz, Haşdi Şabi’nin Irak’ın ulusal egemenliğini sağlamadaki rolünü vurgularken, bu direniş grubu bazı iç akımların yanı sıra ABD ve bölgedeki bazı ülkelerden gelen siyasi, propaganda ve güvenlik saldırılarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.