Filistin

Fetih, Hamas ve İslami Cihat’tan Siyonistler’le mücadele çağrısı

Siyonist rejimin işgal altındaki Kudüs’te ve Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinliler’e yönelik saldırılarının tırmanması ve Siyonistler’in kışkırtıcı eylemlerinin ardından İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, dün akşam sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada Kudüs halkının Mescid-i Aksa’da işgalcilere karşı ortaya koyduğu direnişe övgüde bulundu. 

Ebu Ubeyde, Kudüslülere seslenerek, “Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da nöbet tutan halkımızı selamlıyoruz ve onlara diyoruz ki, İzzeddin el-Kassam Tugayları başkomutanı Muhammed ed-Dayf size söz verdi. O asla sözünden dönmez” dedi. 

İzzeddin el-Kassam Tugayları başkomutanı Muhammed ed-Dayf, Salı günü yaptığı açıklamada Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi sakinlerini hedef alan saldırılarına son vermeleri için işgal güçlerini ve Yahudi yerleşimcileri son kez uyarmıştı. 

Ebu Ubeyde’nin naklettiğine göre, Muhammed ed-Dayf, direniş liderliğinin ve İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın Kudüs’te yaşananları yakından takip ettiğini söyledi.

Hamas liderlerinden İsmail Rıdvan da, Siyonist rejimi Kudüs’teki saldırılarının sürmesi hakkında uyararak, Kudüs’ün Filistinliler’in kırmızı çizgisi olduğunu ve direniş evlatlarının milleti yeise düşürmeyeceğini ve Filistin milletinin izzet ve onurunu savunacağını belirtti.

Fetih Hareketi de yaptığı açıklamada, Filistin topraklarında işgalcileri durdurmak ve Kudüs’teki Filistinliler’e destek için topyekun ve bir bütün olarak hareket edilmesine vurgu yaptı.

İslami Cihat Hareketi de, Batı Şeria, Kudüs, işgal toprakları, Gazze ve tüm kamplardaki Filistinliler’e seslenerek, onları, tam hazır durumda bekleyip, Siyonist yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya baskını başarısız kılmak için mücadelelerine devam etmelerini istedi.

Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri de, uluslararası toplumun Kudüs’te yaşanan olaylar karşısındaki sessizliğini kınadı ve işgal rejimini dizginleyecek gerçek anlamda baskıların olmamasını eleştirdi. 

Şeyh İkrime Sabri, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırılarına cevabı geçtiğimiz günlerde yaptıkları gibi Kudüslü gençlerin vereceğini söyledi. 

“Kınamalardan başka bir şey işitmedik” diyen Şeyh İkrime Sabri, Kudüs’te yaşanacak her türlü gerginlikten ve Mescid-i Aksa’ya gelecek herhangi bir zarardan tamamen işgal yönetiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Siyonist askerlerin son günlerde işgal altındaki Kudüs, Mescid-i Aksa ve Şey Cerrah mahallesindeki saldırıları sonucu onlarca Filistinli yaralanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (34) içerik yüklenmiştir.