Haberler

Fetih koalisyonundan İran, Şehit Süleymani ve Lübnan Hizbullah’ına takdir

Terörist grup IŞİD’e karşı kazanılan zaferin dördüncü yıldönümünde, Irak’ın Fetih Koalisyonu, İran, şehit Kasım Süleymani ve Lübnan Hizbullah’ının desteğini ve yardımını takdir etti.

El’Malume haber sitesine göre, Irak’ın Fetih Koalisyonu Cuma günü yayınladığı bildiride, terör örgütü IŞİD’e karşı zaferin 4. yıldönümü münasebetiyle yayınladığı bildiride, ”Böyle bir günde Irak toprakları kurtarıldı, IŞİD yenildi ve halk ayaklanması ve silahlı kuvvetler de dahil olmak üzere Irak’ın kahraman oğullarının alınlarına zafer damgası vuruldu.” cümlesine yer verdi.

Fetih Koalisyonu bildiride, halk ayaklanmasının oluşumuna ilişkin fetva yayınlayan Irak Şiilerinin en yüksek otoritesi Ayetullah Sistani ile şehitlerin, yaralıların, silahlı kuvvetlerin ve bu zaferde emeği geçen tüm kahramanları övdü.

Fetih Koalisyonu bildiride ayrıca şunları kaydetti: ”Şehit Ebu Mehdi El Muhendis, halk seferberliğinin öncüsü olarak kalmaya devam edecek ve bu koalisyon, başta İran olmak üzere şehit Kasım Süleymani, arkadaşları ve Lübnan Hizbullahı’na, Irak’a ve Irak halkının acı çektiği dönemde destek verdikleri için onlara her zaman minnettar olacaktır.”

Bilindiği gibi 17 Kasım 2017’de Irak kuvvetleri, İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri danışmanlığı sayesinde el’Anbar vilayetindeki (batı Irak’taki son IŞİD üssü) Rava şehrini kurtarmayı başardı. Bu şehrin kurtarılmasıyla birlikte IŞİD’in Irak’taki işi fiilen bitmiş oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.