Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Fetih ve Hamas: Trump, Yüzyılın Anlaşması ile Araplar’a şantaj yapıyor

Filistin İslami Direniş ve Fetih hareketleri, ABD’nin Filistin milletinin siyasi ülküsünü yok etmek için Araplar’ın malvarlığını kullanmaya dair önerdiği çözümün Arap ülkelerine karşı şantaj yapmak için hakaret içerikli bir yöntem olduğunu belirttiler.

Fetih Hareketi yetkililerinden Munir el Cağub yaptığı açıklamada, Arap ülkelerinden Yüzyılın Anlaşması’nı yeniden gündeme getirmek ve uygulanması için gereken mali yardımda bulunmak yerine, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ülkelere karşı şantaj yapmaya yönelik hakaret içerikli girişimlerine karşı koymalarını istedi.

Hamas Sözcüsü Abdullatif el Kanu da, Trump’ın üst düzey danışmanı ve damadı Jared Kushner’in açıklamalarının Bahreyn ekonomik konferansının Filistin meselesini Yüzyılın Anlaşması’nı uygulamak için bir ekonomik meseleye dönüştürmeye ilişkin amaçlarını ortaya koyduğunu vurguladı.

Trump’ın damadı dün yaptığı açıklamada, Yüzyılın Anlaşması’nın ilk aşamasının Filistin, Mısır, Ürdün ve Lübnan’da 50 milyar dolarlık yatırım üzerine odaklandığını söyledi.

Bu arada Bahreyn’de 25 ve 26 haziranda düzenlenen Manama Konferansı, Bahreyn halkı tarafından protesto edildi.

Bahreyn el Vefak Hareketi de yaptığı açıklamada, Manama Konferansı’nı kınadı.

Manama Konferansı, Amerikan Yüzyılın Anlaşması projesinin uygulanmasında ilk adım sayılıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Aralık 2023 (17) içerik yüklenmiştir.