BahreynFilistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin, Bahreyn Büyükelçisi’ni geri çağırdı

Filistin, ırkçı İsrail ve Bahreyn’in ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya varmasının ardından Bahreyn Büyükelçisini geri çağırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ardından Bahreyn’inde ırkçı İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya vardığını ilan etti.

Yaşanan gelişmenin ardından Filistin Dışişleri Bakanı Riad Al-Maliki yaptığı açıklamada, Bahreyn Büyükelçisinin geri çağrıldığını duyurdu. Bakan, kararın Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatı olduğunu açıkladı.

Filistin, İşgalci İsrail rejimi ile Bahreyn Krallığı arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin ABD-Bahreyn-İsrail üçlü deklarasyonunu şiddetle reddederek anlaşmayı kınayarak, anlaşmanın Kudüs, El-Aksa ve Filistin davasına ihanet olduğunu vurguladı.

Terör rejimi İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu yayınladığı görüntülü mesajda, İsrail ile Bahreyn arasında varılan anlaşmadan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Korsan rejim İsrail’in 1994’te Ürdün ile vardığı barış anlaşmasına atıfta bulunan Netanyahu, “Bir Arap devleti ile yaptığımız barış anlaşmasının ikincisinden (Ürdün) üçüncüsüne geçmemiz (BAE) 26 yıl sürdü ve üçüncüsünden dördüncüsüne (Bahreyn) ulaşmamız 26 yıl değil 29 günümüzü aldı. Ne büyük değişim” ifadelerini kullandı.

Bu arada Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen El Sefdi, Bahreyn ile Siyonist rejim arasındaki anlaşmayı eleştiren açıklamasında, Arap-İsrail çatışmasının ve bölgedeki güvenlik ve istikrarın ancak İsrail rejiminin işgale son verilerek çözülebileceğini vurguladı.

Netanyahu, varılan anlaşmadan dolayı ABD Başkanı Donald Trump, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa El Halife, BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid El Nahyan’a teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Ekim 2020 (34) içerik yüklenmiştir.