Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin direniş grupları, İngiltere’nin Hamas kararını reddettiklerini duyurdu

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel’in İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) terör örgütleri listesine alınmasına dair kararı sebebiyle Gazze’de olağanüstü bir toplantı düzenleyen Filistin direniş grupları İngiltere hükümetinin kararını kesin bir şekilde reddettiklerini ve kınadıklarını dile getirdiler.
Açıklamada Hamas’ın Filistin’in yapısının ayrılmaz bir parçası ve Filistin halkının bağımsızlık mücadelesi için yürütülen ulusal faaliyetlerinin ana unsurlarından oluşan bir yapı olduğu vurgulandı.

Olağanüstü toplantı sonrasında Hamas’ın Gazze’deki ofisinde bir basın toplantısı düzenleyen direniş grupları temsilcileri İngiltere’nin kararının, işgal rejiminin Filistin halkına yönelik saldırgan tutumuna ve cinayetlerini sürdürmesine yeşil ışık yakma amacı taşıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada İngiltere’nin bu tutumunun doğrudan Filistin halkını hedef alan saldırgan tutumun önünü açma açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilecek nitelikte olduğuna işaret edilerek, aynı zamanda Filistin halkının topraklarını işgalden kurtarma hakkını da kirletme amacı taşıdığı, böyle bir tutumun ise İngiltere’nin sömürgeci politikasının devam ettiğinin bir göstergesi olduğu, İngiltere’nin bu politikasını sürdürürken kendini ırkçı ve faşist devletin boyunduruğunda bir yere konumlandırdığı dile getirildi.

Filistin’deki direniş grupları, İngiltere’yi vakit geçmeden, işgale ve onun cinayetlerine karşı çıkan, İngiliz halkının da çoğunluğunu oluşturan özgür düşünceli kesimin tavrını göz önünde bulundurarak kararından derhal geri dönmeye, uğursuz Belfur deklarasyonu ile işlediği hatasının üstünü örtecek adımlar atmaya çağırdı.

Öte yandan, Filistin Özerk Teşkilatı’na bağlı Dış İşleri Bakanlığı bugün , İngiltere hükümetinin İslami Direniş Hareketi’ni (Hamas) terör listesine alma konusundaki kararını kınadı ve böyle bir kararın Filistin halkını hedef alan gerekçesiz bir saldırı olduğunu vurguladı.

Filistin Dış İşleri Bakanlığı, İngiltere’nin böyle bir karar almasının İsrail işgal rejimi Başbakanı Naftali Bennett’in İngiliz mevkidaşından böyle bir talepte bulunmasından bir hafta sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.

Açıklamada, böyle bir kararın barışın önünde ciddi engeller oluşturacağı, ateşkesin kalıcı hale getirilmesi ve İsrail’in geçtiğimiz Mayıs’ta gerçekleştirdiği son saldırıdan sonra Gazze’nin yeniden imarı için sarf edilen tüm çabaları boşa çıkaracağı ifade edildi.

Filistin Dış İşleri Bakanlığı, İngiltere’den çifte standartçı ve iki yüzlü politikasına artık tamamen son vermesini ve söz konusu kararından da derhal geri dönmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.