Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin Dışişleri Bakanlığı: İşgalci İsrail’in Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma politikası tehlikeli bir gerilim

Filistin Dışişleri Bakanlığı, ırkçı İsrail’in ulema, hatip, vakıf görevlileri ve vatandaşları Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırmasına tepki göstererek söz konusu uygulamaların tehlikeli bir sürece yol açtığı uyarısında bulundu.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, korsan rejim İsrail’in Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri başta olmak üzere ulema, hatip, vakıf görevlileri ve vatandaşları Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezası vermesi kınandı.

Irkçı İsrail’in Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma yetkisinin olmadığına vurgu yapılan açıklamada, “İşgal devletinin Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma yetkisi yoktur ve Harem-i Şerif’te kimin namaz kılıp kılamayacağına karışamaz.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ırkçı İsrail’in Harem-i Şerif’i Yahudileştirmeye çalıştığına dikkat çekilerek, “İsrail’in Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma politikası tehlikeli bir gerilimdir.” mesajı paylaşıldı.

Siyonist İsrail’in fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’e girişine izin verme yetkisinin olmadığı, asıl hedefinin Mescid-i Aksa’yı Yahudileştirmek olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Arap ve İslam dünyasına İsrail’in uygulamalarına karşı mücadele çağrısı yapıldı.

Terör rejimi İsrail güçleri, önceki gün gece yarısından sonra eski Kudüs-Filistin Müftüsü olan ve halihazırda Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanlığı görevini yürüten Şeyh Sabri’nin Doğu Kudüs’teki evini basarak 4 ay Mescid-i Aksa’ya giriş yasağı verildiğine ilişkin tebligatı kendisine teslim etmişti.

ırkçı İsrail polisi 19 Ocak’ta, Şeyh Sabri’ye “cuma hutbesinde provokasyon yaptığı” iddiasıyla bir hafta Mescid-i Aksa’dan uzaklaştırma cezası vermişti.

Şeyh İkrime Sabri, 21 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, ırkçı İsrail’in Kudüs’ün dini ve kanaat önderlerini sistematik bir şekilde hedef aldığını belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.