Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin Esir Kulübü: İki bayan esirin hücre hapsine son verildi

Filistin Esir Kulübü, işgal zindanlarındaki Filistinli esirlerin günlerdir devam eden tepkilerinden sonra Şuruk Duveyyat ve Merah Bakir isimli iki bayan esirin hücre hapsine son verildiğini duyurdu.

Bu iki bayan esirin Damun Cezaevi’nin tecrit hücrelerinden çıkarılarak kadınlar koğuşuna nakledildikleri ifade edildi. Kendilerine verilen özel cezaların da bugün (23 Aralık Perşembe) kaldırılması bekleniyor.

Esir Kulübü, esirlerin temsilcilerinin, kadın esirlerin istekleri, Nafha Cezaevi’ndeki esirlere baskıya son verilmesi, 130 günden beri açlık grevinde olan Hişam Ebu Hevvaş’ın özgürlüğüne kavuşturulması gibi taleplerin de kabul ettirilmesi konusunda işgal zindanlarının yetkilileriyle pazarlıklarının sürdüğünü dile getirdi.

İşgal güçleri geçtiğimiz günlerde kadın esirlere yönelik çok çirkin muamelelerde bulunmuş ve bu, büyük tepkilere neden olmuştu. Bu tepkiler sebebiyle Nafha Cezaevi’ndeki bir esirin bıçaklı eylem gerçekleştirmesi sonucu bir işgal subayı bıçakla yaralanmıştı. Bu olay üzerine de işgal güçleri Nafha Cezaevi’ne baskın düzenleyerek esirlere saldırılarda bulunmuş ve kendilerini çıplak bir şekilde soğukta, açık alanda saatlerce bekletmişlerdi. Bütün bu gelişmeler karşısında esirler de dün sabahtan itibaren protesto eylemlerini artırmışlardı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Eylül 2022 (1) içerik yüklenmiştir.