Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin halkı: Mahmut Abbas alçak bir haindir!

Filistinli aktivistler Siyonistlerle yapılan toplantıyı reddettiklerini dile getirmek ve Cumhurbaşkanı Mahmud Abbas’ı “hain” ve “işbirlikçi” olarak kınamak için sosyal medyaya başvurdular.

Siyonist rjim İsrail Savaş Bakanı Benny Gantz’ın Roş Haayin’deki evinde gerçekleşen toplantı, özellikle son haftalarda Batı Şeria’da artan gerginlik ve şiddet olaylarının ardından geldiği için birçok Filistinliyi şaşırttı.

Filistinli aktivistler toplantıyı reddettiklerini dile getirmek ve Abbas’ı “hain” ve “işbirlikçi” olarak kınamak için sosyal medyaya başvurdular.

israilpost ‘un haberine göre Çarşamba günü Filistin Genel İstihbarat Servisi başkanı Majed Faraj ile birlikte toplantıya katılan Filistin Yönetimi (PA) Sivil İşler Genel Otoritesi başkanı ve Fetih Merkez Komitesi üyesi Hüseyin el Şeyh eleştirilere karşı geri adım attı.

Şeyh, Twitter’da ”Toplantı bir meydan okuma ve patlamadan önceki son şans ve kendimizi çıkmaz bir noktada bulmamız” dedi.

“Bu, uluslararası meşruiyete dayalı bir siyasi yola ulaşmak ve Filistinlilere karşı tırmanışın sona erdirilmesi için ciddi ve cesur bir girişimdir.”

Eleştiriyi engellemek için açık bir girişimde bulunan PA, İsrail’i kınamalarına devam etti.

Bakanlık, “işgalin yerleşimlerin güçlenmesini, Filistin topraklarının çalınmasını ve Gazze Şeridi’ndeki halkımıza yönelik acımasız ve adaletsiz kuşatmanın devam etmesini en güçlü şekilde kınadığını” söyledi.

İsrail hükümetini “ihlallerden, suçlardan ve uluslararası himaye altındaki Filistin ve İsrail tarafları arasındaki doğrudan müzakereler yoluyla çatışmaya siyasi çözümlere ulaşmak için siyasi ufkun engellenmesinden tamamen ve doğrudan sorumlu” tuttu.

Abbas’a Gantz ile görüştüğü için saldıran ilk kişiler Hamas liderleri ve sözcüleriydi.

Toplantıdan kısa bir süre sonra Hamas’a bağlı internet siteleri tarafından yayınlanan bir karikatürde Abbas’ın askeri üniformalı görünen Gantz’ın ayaklarını yıkaması, İsrail Silahlı Kuvvetleri (IDF) Genelkurmay Başkanlığı görevindeki eski görevine atıfta bulundu.

Hamas ve diğer Filistinli gruplar Gazze Şeridi’nde acil bir toplantı yaptılar ve Abbas’ın Gantz ile görüşmesini reddettiklerini ve reddettiklerini ifade ettiler.

Hizipler, toplantının PA güvenlik güçleri ile IDF arasında “Batı Şeria isyancılarını ve direnişlerini hedef aldığını ve güvenlik koordinasyonunu yoğunlaştırmak için mekanizmalar oluşturduğunu” söyledi.

Hizipler, toplantıyı her gün Gazze Şeridi’nde haksız bir kuşatmaya maruz kalan ve işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’teki topraklarını, ulusal haklarını ve kutsallıklarını hedef alan saldırgan bir tırmanışa maruz kalan Filistin halkına “provokasyon” olarak nitelendirdiler.

Ayrı bir açıklamada ise Hamas’ın Batı Şeria’da (ayaklanma) intifada için yapılan bir ihanet -“hançer” olarak toplantı kınandı.

Hamas, toplantının “Batı Şeria’daki halkımıza yönelik yerleşimci saldırılarıyla aynı zamana denk geldiğini ve Filistin halkının ulusal ruhundan bir sapma olduğunu” söyledi.

Hamas, toplantının Filistinliler arasındaki bölünmeleri derinleştireceği uyarısında bulunarak, “Filistin arenasındaki durumu karmaşıklaştıracak ve bölgedeki işgalle ilişkilerini normalleştirmek isteyen bazı partileri cesaretlendirecek.” dedi.

Hamas’tan sonra Gazze Şeridi’ndeki en büyük ikinci direniş örgütü olan Filistin İslami Cihadı (PİJ), PA’nın “halkımız, hakları ve ulusal davaları pahasına krizlerinden ve başarısızlıklarından kurtulmaya çalıştığını” söyledi.

PİJ, Abbas ve yardımcılarını “yerleşim, terörizm ve Yahudileşmeyle yüzleşmek için birleşik bir liderlik kurma yönündeki ulusal çağrılara kulak asmamakla” suçladı.

Grup, toplantıya rağmen Filistinlilerin İsrail’e karşı “direnişe” devam edeceğini söyledi.

FKÖ’nün Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (PFLP) de Gantz-Abbas toplantısını kınayarak, PA başkanının İsrail ile ilişkilerin ve anlaşmaların geleceği konusunda yaptığı “açıklama ve tehditlerin” güvenilirliğini baltaladığını söyledi.

Bazı Filistinliler, toplantının Fetih’in İsrail’e yönelik ilk taskeri eylemerinin başlatılmasının 57. yıldönümü kutlamaları arifesinde gerçekleşmesinden duydukları şaşkınlığı dile getirdiler.

İsrail ile eski bir Filistinli müzakereci ve Amad haber ajansı editörü Hasan Asfour, ”Filistin devriminin başlatılmasının yıldönümünün kutlanmasından birkaç gün önce, Cumhurbaşkanı Abbas, savaş suçları bakanı Benny Gantz’ı ziyarete gittiğinde son yılların en önemli siyasi sürprizlerinden birini sundu” diye yazdı.

Asfour, Abbas’ın Gant’ın evine yaptığı ziyareti “siyasi ve ulusal bir hakaret” olarak kınadı.

PA liderlik ve İsrail Batı Şeria’da “halk direnişi” konusunda endişeli olduğunu Gantz evine Abbas’ın ziyaret olduğunu da sözlerine ekledi gösterir.

Asfour, Abbas’ın Gantz’ın evine yaptığı ziyaretin “düşmanın Filistin halkına ve Batı Şeria ve Kudüs’teki yerleşim girişimine karşı savaş suçlarını meşrulaştırdığını” iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.