Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas): “Seçim savaşından geri adım atmak yok, halkımız son sözünü sandıkta söyleyecek”

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas), işgal rejimine karşı savaş hali olarak ele aldığı Filistin seçimlerinden geri adım atılmayacağını ve Filistin halkının son sözünü seçim sandıklarında söyleyeceğini vurguladı.

İsrail işgal güçlerinin, evine düzenlediği baskın sırasında Hamas’ın milletvekili seçimleri için aday gösterdiği Nacih Âsi’yi tutuklaması üzerine Hamas’tan açıklama geldi.

Konu hakkında yaptığı açıklamada Hamas, işgal güçlerinin, milletvekili seçimleri için Hamas listesinden aday gösterilen siyasi isimlere baskı yapması veya tutuklamasına sert tepki gösterdi.

Açıklamada, Filistin halkının, tüm engellemelere rağmen seçimlere gideceğin, bağımsız iradesiyle devlet yöneticilerini seçeceği ve işgal altındaki Filistin topraklarını özgürleştirme yolunda ilerlemeye devam edeceğinin altı çizildi.

Eli kanlı Siyonist İsrail askerlerinin, Filistin’de mayıs ayında yapılacak milletvekili seçimleri için Hamas listesinden aday Nacih Âsi’yi tutukladığını aktaran Hamas, üyelerine ve liderlerine karşı yürütülen baskı ve tutuklama politikalarını şiddetle kınadı.

Hamas, Filistin seçimlerini baltalamayı hedefleyen İsrail’e bağlı özel birimlerin, korkakça kaçırma eylemleriyle Hamas adaylarını tutuklamasının, ülkeyi yöneten işgal rejiminin suçlu zihniyetini açıkça yansıttığını vurguladı.

Açıklamada, seçimlerin, uluslararası hukuklarla güvence altına alınan medeni bir hak olduğuna dikkat çekildi.

Uluslararası kurum ve kuruluşlar ile dünya devletlerine seslenen Hamas, Filistinlilere yönelik terör estiren ve iradelerini ipotek altına almak isteyen İsrail yönetimine karşı geniş kapsamlı boykot uygulama çağrısı yaptı.

Filistin’de mayıs ve temmuz aylarında düzenlenmesi planlanan seçimleri engellemeye çalışan İsrail rejimi, seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte Hamas’ın adaylarını sıklıkla gözaltına alıyor.

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak’ta imzalamıştı. Kararnamede 22 Mayıs’ta milletvekili, 31 Temmuz’da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos’ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (27) içerik yüklenmiştir.