Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Filistin, Kudüs’teki Avrupa konsolosluklarında seçim yapılması teklifine karşı çıktı

Güvenilir siyasi bir kaynak, Avrupa’nın işgal altındaki Kudüs’teki Avrupa konsolosluğunda Filistin seçimlerinin yapılmasını önerdiğini ama Filistinli liderlerin buna muhalefet ettiğini bildirdi.

Sözkonusu kaynak yaptığı açıklamada, Filistinli liderlerle son temaslarında ve görüşmelerinde Batılı diplomatların, Kudüs sakinlerinin bu seçim bölgelerinde oy pusulalarını kullanabilmeleri için işgal altındaki Kudüs’te Avrupa ülkelerinin diplomatik misyonlarında Filistin seçimleri düzenleme kararı aldıklarını söyledi.

Kaynak, Filistinli liderlerin Avrupa ülkelerinin planlarına karşı olduklarını açıklarken, bu önerilerin Filistinlilerin haklarını ihlal ettiğini ve aynı zamanda statükoyu ihlal eden işgal altındaki Kudüs’teki adaylara aday olma hakkını garanti etmediğini vurguladıklarını da sözlerine ekledi.

Filistin parlamento seçimlerinin 22 Mayıs 2021, özerk yönetim başkanlık seçimleri 31 Temmuz 2021 ve belediye seçimleri de 31 Ağustos 2021 tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Bu arada İslami Direniş Hareketi (Hamas), parlamento seçimlerinin zamanında yapılmasına bağlı kalınması ve işgal rejiminin seçimlerin Kudüs’te de yapılmasına izin vermesi için ortak mücadele verilmesi çağrısında bulundu.

İşgal güçlerinin Kudüs’te basın toplantısı düzenleyen Fetih ve Feda Partisi adaylarından üçünü gözaltına alması üzerine dün bir bildiri yayınlayan Hamas, milli müesseselerin inşası yolunda güçlü bir şekilde yürüdüğünü ve işgal rejiminin planlarına karşı koymak için strateji hazırladığını belirtti.

İşgal rejiminin seçimlerle oynamasına ve seçimleri iptali seçeneğini dayatmasına izin vermeyeceklerini bildiren Hamas, milletvekili adaylarının gözaltına alınmasının işgalcilerin Filistin halkına yönelik zorbalığını gösteren bir saldırı olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.